Savaş Şafak Barkçin: Yolumuzu da yönümüzü de belirleyen kulluktur.

9 Nisan Cuma akşamı hayatın disiplinli ve estetik boyutlarını birlikte tecrübe eden, zül-cenaheyn diyebileceğimiz kıymetli misafirlerimizden birini Müzisyen, Siyaset Bilimci, Bürokrat, Yazar ve Şair Savaş Şafak Barkçin Bey’i Sanat Buluşmaları’nda misafir ettik.

İbn-i Haldun Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Alim Uçar’ın moderatörlüğündeki programda konuğumuzun latif sohbetine mazhar olduk.

Kimi zaman maddi ve manevi birikimin, ilimle irfanın, iş ile sanatın bir arada gitmesi gerektiği ve kimi zaman da teknik ve estetiğin birlikteliğini çağrıştıran “Tek kanatlı kuş uçmaz.” sözünden verdiğimiz örnekle akıl ve kalp arasındaki ilişkiyi sorarak konuğumuzun değerli fikirlerini aldığımız sohbette daha sonra edep bahsi ele alındı.

“Müminin güzelliğe bakışı, sanata bakışı, akla bakışı, kalbe bakışı bunların arasındaki kopmaz ilişkiyi görmesi ve ona göre yaşaması ve amelini de ona göre yapması işin esasıdır. İnşallah hepimiz de bu yolda gideriz.” diyen Savaş Bey’in edep bahsine dair serdettiklerinden birazı da şunlar oldu:

“Gerçek sanatçı edep sahibi olandır. Edep her şeyin kapısı…  

Edep bahsinin düğümü “insan gibi insan olmak, El-İnsan’a benzemek, Allah-ü Teâla’nın murad ettiği şekilde bir insan olmak” ise sanat da, müzik de, bürokratlık da, tenekecilik de, ayakkabıcılık da, kağıt toplayıcılığı da birdir. Hiçbirinin birbirinden üstünlüğü yoktur.”

Katılımcılarımızdan gelen soruları cevaplayan ve “Yolumuzu da yönümüzü de belirleyen kulluktur.” diyen kıymetli konuğumuzla yaptığımız programın geniş halini aşağıdaki Youtube linkinde bulabilirsiniz.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.