“ŞEHİR” Fotoğraf Sergisi Ziyaretçilerini Ağırladı.

5 Mart Cumartesi günü Serra Ulusoy’un fotoğraflarından oluşan “ŞEHİR” fotoğraf sergimiz vakıf merkezimizde ziyaretçilerini karşıladı.

Cizre Köy Okullarında inşa edilecek kitaplıklara destek kapsamında 6 Mart Cumartesi tarihinde vakıf merkezinde gerçekleştirilen ŞEHİR fotoğraf sergisinde eserlerim sergilendi. Ziyaretçilerimiz ile fotoğraf felsefesinden konuştuk; fotoğraf ve sanat algısı üzerine sohbetler ettik. Sokak fotoğrafçılığının babası fotoğrafçı Henri Cartier Bresson’un “karar anı” adlı makalesi başta olmak üzere dünya fotoğrafının önemli isimleri hakkındaki düşüncelerini yorumladık.

İnsan halleri ve şehir fotoğrafları çekmenin sokağa kendini bırakmaktan geçtiğinden, siyah beyaz fotoğrafçılığın sokak fotoğrafçılığına renkli fotoğrafçılığa göre daha çok yakıştığından konuştuk. Fotoğrafın geçmişi dondurması ve o fotoğrafa her dönüşümüzde yine o ana gittiğimizden söz ettik. Fotoğrafın bize anlattıklarıyla aslında kısıtlı kaldığımızı, gerçekte o andaki olayın ne olduğunu aslında bilemeyeceğimizi, sanatın tam da bu noktada devreye girdiğinden bahsettik. Sergi hatıra defterimize de ziyaretçilerimiz sergiye dair fikirlerini aktardı.

Bu fotoğrafları çekerken şehir ve insanı özümseyerek, insan hallerini uzun bir sürece yayıp gözlemleyerek, İstanbul’un kültürünü hem sahada hem de kitaplardan okuyup harmanlayarak fotoğrafladım.

“ŞEHİR” fotoğraf sergisinin benzerlerinden farkı, fotoğrafların satışından elde edilen gelir ile Cizre köy okullarında kitaplıklar inşa etmek için kullanılacak olmasından ileri geliyor. Siz de Cizre için kitap kampanyamıza destek vermek isterseniz 14 Mart 2022 tarihine kadar beğendiğiniz fotoğraflardan satın alabilirsiniz.

Haber ve Fotoğraf: Serra Ulusoy – İlköğretim Matematik Öğretmenliği, 2017

Platformunuzu seçin ve paylaşın.