Serdar Önsöz: İş hayatıyla erken tanışın

Boğaziçi Konak, Kariyer Sohbetlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Vakfımız Mütevelli Heyeti Başkanı İşletme 97 mezunu Tuncay Dinç’in moderatörlüğünde Borusan Telekom Genel Müdür Yardımcısı (CFO) İşletme 97 mezunu Serdar Önsöz ve Ernst&Young Kurumsal Finansman Birimi Kıdemli Müdürü İşletme&Uluslararası İlişkiler 1997 mezunu Sayın Ersel Barlak Beyin iştirakiyle 23 Mart Pazartesi günü gerçekleşen sohbet, katılımcılara finans kariyeri yolculuğunda rehberlik edebilecek açılımlar sunmaktaydı.
 
Şanlısınız…
Öğrencilik yıllarında, iş hayatında aktif olarak çalışan ve onlara rehberlik edebilecek ağabeylerden yoksun olduklarını ve kendilerine göre şimdiki öğrencilerin çok daha şanslı olduğunu söyleyerek programın açılışını yapan Tuncay Bey; “Unutmayın hayatta başarılı olmak için sizden öncekilerin yaşadığı deneyimleri tekrar yaşamanıza gerek yok. Bu zaman kaybıdır. Siz bu deneyimlerin bazılarını okuyarak, bazılarına da dinleyerek, her hangi bir bedel ödemeden sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla böyle sohbetler öğrenci arkadaşlar için gerçekten iyi bir fırsattır.” diyerek sıcak ve dolu dolu bir sohbeti başlatmış oldu.
 
Demli çaylarını yudumlarken, muammalarla dolu âtinin çetrefilli yollarında kendilerine kılavuzluk edecek cevapları yakalamaya çalışan öğrenci arkadaşlar, zihinlerini kurcalayan bir çok soruyu ağabeylerine sorma fırsatı yakalamaktan oldukça memnundular. Öğrenci arkadaşlardan, kariyer basamaklarını tırmanırken, sıkça iş değiştirmenin kişi için dezavantaj oluşturup oluşturmadığı konusunda gelen soruya Tuncay Bey; “Eğer her seferinde üst bir noktaya terfi ettiyseniz sizin için çok fazla iş değiştirmiş olmak dezavantaj değil; aksine avantaj sağlar.” Şeklinde cevap verdi.
 
Kış gelmeden çok çalışın…
Mezuniyet sonrası çalıştığı kurum ve pozisyonlara kısaca değinen Serdar Önsöz Bey, okul dönemini dolu dolu yaşamanın iş hayatına getireceği ilave katma değerler üzerinde durdu. “Sadece ders notlarının yüksek olması ve iyi bir dereceyle okulu bitirmek sanmayın ki sizin için her türlü zorluğu alt etmenizi sağlayacaktır.” diyen Serdar Bey, bireyin sosyal ve entelektüel tarafının zengin olmasının çok önemli olduğunu vurguladı. “Öğrencilik yıllarında alacağınız ücreti pek fazla düşünmeden çalışın” diyen Serdar Bey; “İş hayatıyla erken tanışmak öğrencilere pembe hayaller kurmak yerine gerçekçi planlamalar yapma imkânı sunar.” diyerek sözlerini tamamladı.
 
 
Ekmek aslanın midesinde…
Konuklarımızdan Ersel Barlak Bey ise hem iş dünyası hem de yeni bir gelecek planlayan gençler için gerçekten zor dönemler yaşandığını söyledi. “Bu yıl son sınıfta olmak istemezdim.” diyen Ersel Bey; “Ekmek şu ana kadar aslanın ağzındaydı ama artık aslanın midesinde; dolayısıyla işiniz çok zor. Bu dönemde erkekler askerliği aradan çıkarabilirler ya da yeni bir dil öğrenilebilir veya mevcut dilinizi geliştirebilirsiniz.” dedi.
 
Boğaziçili öğrencilerin devlet kurumlarında çalışmaya sıcak bakmadıklarını söyleyen Ersel Bey, günümüzde devlet kurumlarında bir değişim ve dönüşümün yaşandığını ve öğrencilerin SPK, BDDK vb. dinamik kuruluşlarda çalışabileceklerini ve kariyerlerinde onlar için iyi bir deneyim olabileceğini söyledi.
 
Denetim şirketlerinde çalışmanın zor olduğunu vurgulayan Sn. Barlak, bununla birlikte denetim tecrübesinin kişiye iyi bir disiplin ve deneyim kazandırdığının altını çizdi.
Finans sohbeti sunumların ardından karşılıklı diyaloglarla devam etti.
Mustafa Parladıcı-Felsefe Hz.
 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.