Şiddet Kavramı Çerçevesinde Kadına Şiddet ve İstanbul Sözleşmesi’ni Avukat Derya Yanık’la Konuştuk

6 Mart Cuma günü Psikolog Zehra Ağır’ın moderatörlüğünde ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Avukat Derya Yanık’ın eşliğinde gerçekleştirdiğimiz bahar döneminin ilk Psikoloji Okumaları’nda şiddet kavramı çerçevesinde kadına şiddet ve İstanbul Sözleşmesi’ni ele aldık.

Şiddet ve şiddetin ortaya çıkış sebeplerini psikoloji bilimi açısından ele alarak oturum konumuza giriş yapan Zehra Hanım, şiddet biçimlerinden de bahsederek sözü Derya Hanım’a bıraktı.

Sözlerine hukuki düzenlemelerin ardındaki sosyal değişimlere dikkat çekerek başlayan Yanık, 1988 yılı nafaka düzenlemesinin örneği üzerinden hukukun asıl etkisinin sonuçları düzenlemek olduğunun altını çizdi. Daha sonra iletişim araçlarının çeşitlenmesi ile birlikte şiddetin çok katmanlı ve farklı biçimlerde yeniden ortaya çıktığına işaret etti. Yanık, kadına yönelik şiddetin köyden şehirlere yapılan göçlerin sosyokültürel bir sonucu olarak temelde bir uyum ve buna bağlı öfke problemi şeklinde ortaya çıktığını da ekledi. Konuğumuz 2012 yılının Mart ayında kabul edilen 6284 no’lu kanunun ve yine 1998 yılında kabul edilen 4320 no’lu kanunun içeriğinden söz ederek “tedbir kararı” ve “kadının beyanı esastır” maddeleri üzerinden İstanbul Sözleşmesi’nin çizmiş olduğu çerçeveyi izah etti. Sosyal medya ile çığ gibi büyüyen şiddetin pornografisininse temelde şiddeti normalleştirdiğini ve bir hukukçu olarak bunu tasvip etmediğini söyleyen Yanık, tam bu noktada hukukun insanların güvenini kazanmaya ihtiyaç duyduğunu da özellikle belirtti. Son olarak İstanbul Sözleşmesi’ne getirilen eleştirileri değerlendiren KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Derya Yanık, aile üzerinden siyaset yapılmasını onaylamadığını ifade ederek biz katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

Yoğun sorular ve bunlara konuğumuzun verdiği kapsamlı ve açıklayıcı cevaplarla planlanan süre aşılarak saat 22.30’a kadar devam eden programımıza gösterdikleri ilgi ve ayırdıkları vakit için hem Derya Yanık Hanımefendi’ye hem de katılımcılarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Haber: Şüheda Altun-PDR’ 23

Platformunuzu seçin ve paylaşın.