Sinekonak Sinema Eğitimleri Başladı.

18 Kasım Pazartesi günü Sinekonak Sinema Eğitimleri’nin ilk dersi yapıldı. Sinemaya ilgi duyan arkadaşlarımıza sinema hakkında temel teorik çerçevenin aktarılması, sinemanın uygulamasına odaklanarak film ve film yapımı hakkında gerekli alt yapıyı uygulamalı olarak sunmayı amaçlanan program, İpek Üniversitesi-Film Tasarımı Bölümü ve İstanbul Film Akademisi Araştırma Görevlisi Yiğit Emre Özaltın’ın yönetiminde gerçekleşiyor.

sinekonak3

Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü mezunu olan Yiğit Emre Bey, çeşitli özel kanallarda iç yapımlar ve drama bölümlerinde yönetmen yardımcılığı yapmış. Halen İpek Üniversitesi Film Tasarımı Bölümü ve İpek Üniversitesi İstanbul Film Akademisinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmakta ve bağımsız projelerde görev alıyor.

Kısa bir tanışmanın ardından başlanan eğitimde ilk olarak sinemanın ortaya çıkışı ve ilk çekilen sinema filmi üzerinden sinemanın kısa tarihine değinildi. Ardından da, Sinemaya Farklı Yaklaşımlar/Ekoller, Temel Sinema Akımları, Sinemanın Terimleri ve Bileşenleri, Kamera ve Kamera Özellikleri: Hangi kamera ne amaçla kullanılır?, bir film çekerken gereken ekipmanlar başlıklı konular işlendi. Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz ve Semih Kaplanoğlu gibi yönetmenlerden örnekler verilerek Yeni Türk Sineması çerçevesinde yönetmen ve senarist ayrımı konusu anlatıldı.

sinekonak2

“Hikaye ve karakterin uyumu nasıl olmalıdır?” sorusunun da cevaplandığı programda, sanat yönetmenliği, yönetmen ve yardımcı yönetmen ayrımı, makyaj, kostüm, dekor, mizansen, teknik ışık set düzeni, ses dublaj-sesli çekim ve oyuncu başlıklı konulara değinildi.

Sinekonak Sinema Eğitimleri’nin 18 Kasım,25 Kasım ve 2 Aralık’da yapılacak olan diğer oturumlarının ardından düzenlenecek küçük bir senaryo yarışması sonucunda seçilen senaryo, eğitmenimiz Yiğit Emre Özaltın’ın yönetmenliği ve teknik desteğiyle kısa film olacak. Eğitime katılan  herkesin  görev alarak tecrübe kazanabileceği kısa film ile, sinema alanında kendini geliştirmek isteyen arkadaşlarımıza imkan tanınmış olacak.

sinekonak1

Platformunuzu seçin ve paylaşın.