Star Dış Haberler Editörü Yusuf Özhan İle Keseb’de Yaşananları Konuştuk.

Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle büyük dramlar yaşanıyor. Bu dramlardan birini, Lazkiye’ye bağlı Keseb kasabasında çatışmalar sırasında ateş çemberinde kalıp, yaşlı oldukları için mahsur kalan ve sonrasında muhalifler tarafından kurtarılarak Türkiye’ye getirilen 20 Ermeni’nin hikâyesini Star Gazetesi Dış Haberler Editörü Yusuf Özhan’dan dinledik.

yozhan2

30 Nisan Çarşamba günü, Orada N’oluyor?” programında ağırladığımız Özhan, bize hem Hatay’ın bir yıldır kapalı tutulan Yayladağ sınır kapısına birkaç kilometre uzaklıktaki olan, uzun ve dolambaçlı bir yolcukla ulaşabildiği Keseb’deki izlenimlerini, hem de çatışmalardan kurtarılan Ermeniler’in yaşadıkları dramı anlattı.

Gündelik hayatlarında yılın 6 ayını Halep’te 6 ayını Keseb’de geçiren Ermeniler, bu defa Halep’te sıklaşan havan topu saldırıları nedeniyle Keseb’den çıkamaz ve kışı burada geçirmek durumunda kalırlar. 21 Mart’ta başlayan çatışmalarla bölge halkının çoğu Keseb’i terk ederken 20 kadar yaşlı ise Suriye rejimi askerleri ve Hür Suriye Ordusu ateşi arasında mahsur kalırlar.  Muhalifler tarafından kurtarılarak Türkiye’ye teslim edilen ve Hatay’ın Samandağ ilçesindeki tek etnik Ermeni köyü olan Vakıflı’ya yerleştirilenlerin yaşadıklarını köy kilisesi bahçesinde anlatan Ermeniler, 40 yıldır hayatlarını geçirdikleri yerde 5 gün evde nasıl tek başlarına kaldıklarını, yaşanmaz hale gelen kasabalarını halini gazetecilerle paylaşmışlar.  Kesebli Ermeniler, Suriye askerlerinin kendilerini korumaya geldiklerini, ancak daha sonra da bırakıp kaçtıklarını,  çatışmalar sırasında başlarını dışarı uzatamadıklarını ve tarafların birbirini nasıl vurduğunu sık sık sözlerini ‘ah’ çekerek ifade etmişler.

yozhan1

Söz konusu olan Lazkiye’ye bağlı Keseb kasabası, Hür Suriye Ordusu’nun eline geçtikten sonra dünya gündemine burada yaşayan Ermeniler’in katledildiği, kiliselerinin yakılıp yıkıldığı haberleriyle gelmişti. Star Dış Haberler Editörü Özhan, gidip gördüğü bölgede yaşananların derin izlerini şahit olmuş, zaman zaman süren canlı çatışmaları hissetse de iddia edilenlerin doğru olmadığını görmüş.   Zira tahrif edildiği söylenen kilise ve mezarlıklarda kayda değer zarara şahitlik etmemiş, aksine sapasağlam olduklarını görmüş.  Geçirdiği kısa süre içinde bile Suriye rejiminin helikopterlerinden atılan varil bombalarıyla en az 150 Suriyeli’nin can verdiğini kendisinden öğrendiğimiz Yusuf Özhan, dünyanın sessiz kalmaya devam etmesi halinde bu katliamların artarak devam edeceğini belirtti.

Yanı başımızdaki sıkıntılardan bizleri haberdar eden Star Gazetesi Dış Haberler Editörü Yusuf Özhan, katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.

yozhan3

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.