STORY 2023 Coşkuyla Gerçekleşti!

22 Ekim 2023 Pazar günü Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi Ayhan Şahenk Salonu’nda genç ve dinamik öğrenci ekibimizle dördüncüsünü düzenlediğimiz STORY’23 gerçekleşti.

Anlatacak çok şey var!” mottosuyla yola çıkan öğrenci ekibimiz, düzenledikleri etkinlikte yine birçok genç ve genç ruhlu katılımcıyı bir araya getirmeyi başardı. Programın açılış konuşmasında Story’23 Genel Koordinatörü Emir Özdemir, Story’nin gelenekselleşen bir etkinlik ve marka olduğunu vurgularken Story 23’te davet edilen konuşmacıların kariyerist değil idealist hikayeler ile yola çıktıklarını vurguladı. Vakfımız Yönetim Kurulu Üyemiz ve Başkan Vekilimiz Selman Ortaköy ise Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’nın faaliyetlerine değinerek vakıf kültürünün Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini desteklemeyi ve geliştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Medya, iş dünyası, eğitim gibi farklı alanlardan önemli isimlerin konuk olduğu STORY 2023’te tüm bunların yanı sıra insan ve çevre ilişkilerine yeni boyutlar kazandırmış konuklar da bizlerle oldu.

Doç. Dr. Enis DOKO, Oyuncu Ümit ERDİM, Yazar Jenny MOLENDYK DİVLELİ, THY Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim ÇAY, Gezgin Youtuber Japon Hamza, TOGG CEO’su Gürcan KARAKAŞ hikâye anlatıcılarımız oldu.

İlk konuşmacımız Makedonya’nın Ohri şehrinde doğan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik ve Felsefe bölümlerinden 2010 yılında derece ile mezun Doç Dr. Enis Doko oldu. Doko, çocukken televizyon tamircisi olmak hayaliyle çıktığı yolda zorlu bir hayat hikayesinin ardından ODTÜ Fizik bölümünden mezun olduktan sonra felsefeye yöneldiği akademik kariyerini anlattı. Doko, gençlere hayatta her türlü zorluğun sebat ile aşılabileceğini ve felsefe ile interdisipliner çalışmaların gençlerin hayatının bir köşesinde olması gerektiğini belirtti.

İkinci konuşmacımız Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında başlayıp Hayat Bilgisinin Var Mısın Arif’i ile tanıdığımız Ümit Erdim oldu. Erdim, tamamen tesadüf eseri başlayan oyunculuk ve tiyatroculuk kariyerinde ilk dizi projesi olan Hayat Bilgisi’nde Perran Kutman gibi usta bir oyuncuyla beraber rol almanın kendisine oyunculuk kariyerinde kattıklarına ve oynadığı diğer projelere değindi. Erdim, hayatta bazen beklenmedik tesadüflerin farklı kapılar açabildiğini ifade etti.

Story’de ilk bölümümüzün üçüncü ve son konuşmacısı ise Yazar Jenny Molendyk Divleli’ydi. İngilizce gerçekleştirdiği konuşmasında bir kilisede çalışarak başladığı yolculuğunun nasıl İslamiyet’i seçip ihtida ederek neticelendiğini anlatan Molendyk Divleli, İslam’ın ahlakı ile ahlaklanmanın önemine değinerek Filistin’de yaşanmakta olan hadiselere vurgu yaptı.

Konuşmasının ardından kitaplarını imzalayıp okurlarıyla da buluşan Molendyk Divleli’nin imza programı da gün boyunca yapılan tüm etkinliklerdeki gibi çok yoğun teveccüh gördü.

Story 2023 etkinliğinin ilk bölümü 600’e yakın öğrencinin katılımıyla konuklarımızın paylaşımı ardından öğle yemeği arası ile sona erdi. Verilen yemek arasının ardından Story’de ikinci bölüme geçildi.

 

Story etkinliğimizin ikinci bölümünde Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim ÇAY bizlerleydi. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden lisans eğitiminin yanı sıra Boğaziçi Üniversitesinde Executive MBA yapan Çay, kariyer yolculuğundan bahsetti; ardından THY’nin gerçekleştirdiği atılımları ve dönüşümü anlattı. İnsan Kaynakları Profesyoneli olarak kariyer hayatına devam eden Çay, gençlerin sevdikleri işi yapması gerektiğini belirtirken THY’nin kariyer olanaklarından da bahsetti.

Beşinci konuşmacımız Japonya’da dünyaya gelen YouTube sayesinde bizleri kimi zaman Fransa’ya kruvasan yemeye, kimi zaman Mısır’da piramitlerin yanına götüren Youtuber Japon Hamza idi. Hamza, eğlenceli ve ilginç hayat hikayesini anlatarak gezme tutkusundan bahsetti.

Ayrıca, programın sonundaki Kahoot yarışmasının sunucusu da olan Japon Hamza, katılımcılara eğlenceli anlar yaşattı.

Story’nin son konuşmacısı TOGG CEO’su Gürcan KARAKAŞ ise önce Akseki’den Almanya’ya uzanan hayat hikâyesine değinerek iş hayatındaki prensiplerini anlattı. İş hayatında uygulama disiplininin olmazsa olmazı olduğunu belirten Karakaş, ülkeye olan borcunu ödemek için TOGG projesini duyunca heyecanlandığını ve projenin başına geçtiğini belirtti. TOGG sembolünün doğu-batı sentezi manasına geldiğini ve TOGG’un yalnızca bir otomobil olmadığını, tıpkı on yıl önce cep telefonundan akıllı telefona yaşanan dönüşüm gibi standart otomobillerin de akıllı cihazlara dönüştüğünü belirten ve TOGG’un bu dönüşümün en başarılı örneği olduğunu belirten KARAKAŞ, TOGG’un insan kaynakları politikasının öğrenme hevesi, duygusal istikrar ve entelektüel kapasite sahibi kişileri istihdam etmek olduğunu ifade etti.

Story 2023 etkinliğini Japon Hamza’nın sunumu ve 300’e yakın yarışmacının katılımı ile Kahoot oyunuyla tamamladık. Hediye takdimleri ile sonlandı. Konuklarımızın hikayelerinden oluşturulan sorulara en hızlı ve doğru cevabı ileten ilk üç katılımcımıza sponsorlarımızdan Turkish Airlines tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Başarılı ve ses getiren dördüncü organizasyonuyla Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’nın beklenen ve aranan bir gençlik etkinliği olmayı başaran STORY, her sene ekibine katacağı yeni arkadaşlarımızla ve ağırlayacağı değerli konuklarla yolculuğuna devam edecek.

Story 2023 etkinliğimizin Elmas Sponsoru Türk Hava Yolları’na, Altın Sponsorları Kastamonu Entegre ve Kuveyt Türk Katılım Bankası’na; hediye ve ikram sponsorlarımız Türk Hava Yolları’na, Üsküdar Belediyesi’ne tüm desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.