Şubat Ayı Psikoloji Okumalarının Gündeminde “Öfke ve Öfke Kontrol Mekanizması” Vardı

Psikolog Zehra Ağır ile Psikoloji Okumaları programının Şubat ayı oturumu “Öfke ve Öfke Kontol Mekanizmaları” konusuyla gerçekleşti. Öfkenin sevgi, kıskançlık, özlem gibi duyguların bütün canlılara ait duygular olduğunu ve öfkeye sahip olmanın son derece doğal olduğunu belirtti. Önemli olanın bu duyguyu ne kadar tanıdığımız, kendi öfkemizin ne kadar farkında olduğumuz ve onu nasıl kontrol ettiğimiz olduğuna değindi.

Öfkeli insanların genel özellikleri ve öfkeli olma durumunu nelerin tetiklediğinden bahsetti. İnsanın kendisine de öfkelendiğinden ve bunun yaygın olduğun bahsetti. Önce kendimizi affetmemiz gerektiğini söyledi. Büyük şehirlerde yaşamanın insanı strese soktuğunu ve strese sebep olan her şeyin öfkeye de sebep olabileceğini aktaran Ağır, bunun normal olduğunu ama bunu tolere edebilecek yollar bulmamız gerektiğini ve öfkemizi doğru kanalize etmemiz gerektiğini söyledi.

Öfkeyi doğru biçimde ifade etmenin zor olduğunu ve sakin olmadan öfkemizi ifade etmememiz gerektiğinden bahsetti. Öfkeli anlarımızda ve öfkemizi ifade ederken kullanabileceğimiz birkaç taktikten bahsetti.

Öfkeyle çalışırken en iyi yollardan birinin öfkeyi tanımlamak ve onu somutlaştırmak olduğundan bahsetti Program sonunda katılımcılarla birlikte öfkeyi somutlaştırmak üzerine bir çalışma yapıldı ve program katılımcıların sorularının yanıtlanması ile sona erdi.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.