Suriye İç Savaşı’nı Ömer Behram Özdemir’le Konuştuk

14 Kasım Cuma günü Star Gazetesi Dış Haberler Editörü Yusuf Özhan’ın moderatörlüğünü yaptığı “Orada N’oluyor ?” da  Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Ömer Behram Özdemir ile “Suriye’de İç Savaş: Koalisyon Müdahalesinin Gölgesinde Gelişen Yeni Dengeler” konusunu konuştuk.

oradanoluyor2

ABD’nin IŞİD’e karşı Suriye’de gerçekleştirdiği hava saldırıları önümüzdeki günlerde neler getirecek?

Suriye muhalefetinin belirleyici unsurları, saldırılara nasıl yanıt verdi? Suriye iç savaşını önümüzdeki haftalarda ve aylarda neler bekliyor? sorularının yanıtlarının arandığı programda ufuk açıcı bir sohbet gerçekleşti.

Suriye’deki izlenimlerini bizlerle paylaşan Ömer Behram Özdemir, muhalifleri daha radikal göstermek için hapishanedeki muhalif asker ve liderleri dışarı çıkaran ve IŞİD’i bombalayan Esed’in tutumundan bahsetti. IŞİD’in daha çok Irak’ta destek bulduğunu, Esad’a karşı savaşmadığı için Suriye’de destek bulmadığını belirten Özdemir, IŞİD’in Irak’taki destekçilerinin Irak Savaşı’nda büyüyen ve savaşın getirdiği travmayla yetişen kişiler olduğunu ve amaçlarından birinin de intikam almak olduğunu söyledi.

Ömer Behram Özdemir katılımcılardan gelen soruları da cevapladı.

oradanoluyor1

Haber:Büşra Kürkçü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık’16

oradanoluyor3

Platformunuzu seçin ve paylaşın.