Uluslararası İmam Hatip Lisesi Öğrencilerini Boğaziçi Konak’ta Misafir Ettik

Boğaziçi Üniversitesi tarihi bir güne tanıklık etti. 23 Mayıs Cuma günü Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Boğaziçi’ne bir keşif gezisi düzenledi.

ziyaret3

Vakfımız mensubu öğrenciler tarafından Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs kapısında karşılanan öğrencilerin gözlerindeki mutluluk görülmeye değerdi. Boğaziçi’nde  öğrenci olan ağabeylerinin onları kampüste gezdirecek ve aynı zamanda üniversite ile ilgili bilgilendirecek olması onları çok mutlu etmişti anlaşılan. Otobüsten indiklerinde mihmandar ağabeyleri Tarih bölümü öğrencisi Mustafa Tekin’i alkışlarla selamladılar. Onlar gibi İmam Hatipli ağabeyleri Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Fatih  Mehmet Kiriş’in arkasından kampüse ilk adımlarını attılar. Fizik bölümünden Bilal Şamil Okan’ın kampüs hakkında verdiği bilgileri ilgiyle dinlediler. Ağabeylerinin yanından bir an olsun ayrılmadılar. Sürekli sordular, ilgilendiler, bilgilendiler.

Cuma’nın bereketi ile birlikte ümmetin her memleketinden gelen kardeşlerimizle tanışırken kısa bir dünya turu da atıyorduk kampusu gezerken.

Afrika’dan, Mozambik, Madagaskar,  Malavi, Somali, Kamerun, Kongo, Senegal, Mali, Gine, Sierra Leone, Togo, Fas, Cezayir gibi ülkelerden gelenlerin yani sıra Balkanlardan Bosna, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Türkistan’ın bağrından Kazakistan, ve Kırgızistan’dan gelen kardeşlerimizle birlikte Boğaziçi’ne tüm dünyayı sığdırıyorduk elhamdülillah.

Kardeşlerimiz geldikleri memleketlerinin pırlanta öğrencileri idi ayni zamanda. Şuurlu ve hedefi olan bir gençlik oldukları, sordukları sorulardan anlaşılıyordu.

Güney Kampüste sosyal ve akademik yaşamın dinamizmini sınıflara girerek, Manzara ’da fotoğraf çekilerek hissettirmeye caliştik. Enerjiktiler, kampüste basmadık yer bırakmadık. Kuzey Kampüste kütüphane, new hall gibi öğrencilerin uğrak yeri olan mekânları göstererek onları üniversiteye ısındırmaya çalıştık.

ziyaret6

Nafi Baba Camii’de bir ilke imza attı, ilk kez bu kadar farklı memleketten fakat aynı ümmetten kardeşleriyle bir arada cuma namazını kıldı. Dünya bizim, dünya biziz dedi. Cami cemaatinin ilgi odağı oldular.

Cuma namazından sonra kardeşlerimizi Boğaziçi’ndeki öğrencilerin sıcak ve huzurlu mekani olan Vakfımıza götürdük. Yemekler yendi, çaylar içildi. Vakfın güzel bahçesinde hasırlar serildi. Mustafa Şengör ağabeyimiz buluşmamıza iştirak etti. Lisans, yüksek lisans derecelerini Boğaziçi’nde basarıyla tamamlayan doktorasını yaparken aynı zamanda araştırma görevlisi de olan ağabeyimiz, imam hatip yıllarını, bunun önemini ve Boğaziçi’yle ilgili verdiği bilgilerden dolayı konuşması alkışlarla ara ara kesildi. Genç kardeşlerimizden sürekli sorular geliyordu, hepsi de kaliteli ve güzel sorulardı.

ziyaret15

Bir sene sonra üniversite tercihlerini yapacak kardeşlerimiz bizleri okullarına davet ettiler ve irtibatlarını sürdürmek istediklerini sürekli olarak konuşmalarımızda belirttiler. Biz de onlara nasıl daha fazla yardımcı olabileceğimizi şimdiden düşünmeye başladık. Allah bu organizasyonda emeği geçenlerden razı olsun.

Haber: Erdem Dereli- Ekonomi’ 15

Platformunuzu seçin ve paylaşın.