Yazar Beyza Karakaya İle “Babaannem Diyor Ki: Dünya Yerinde mi?”Kitabını Konuştuk

Beyza Karakaya ile Ocak 2020’de yayımlanan ilk kitabı “Babaannem Diyor Ki: Dünya Yerinde mi?” üzerine Maşite Naimoğlu moderatörlüğünde 25 Şubat Salı günü Boğaziçi Konak’ta bir söyleşi gerçekleştirildi. Program Beyza Karakaya’nın kendini tanıtması ve kitabın çıkma sürecini anlatmasıyla başladı. “Babaannem Diyor ki” aslında Nihayet dergisinde her ay başka bir yazarın yazdığı bir köşeyken Fatma Barbarosoğlu’nun ricasıyla köşeyi Beyza Karakaya yazmaya başlamıştır. Yazarımız Karakaya daha sonra bu dergideki yazılarına yenilerini ekleyerek “Babaannem Diyor Ki: Dünya Yerinde mi? “ adlı kitabı çıkarmıştır. Kitabını hazırlarken temel kaynağının çocukken büyüklerinin anlattığı ve kendisinin dinlemekten büyük keyif aldığı hikâyeler, kıssalar ve atasözleri olduğunu belirten Karakaya, eserinin bu hikâyelerin kurguyla birleşiminden oluştuğunu söyledi.

Konuğumuz kariyerinde yazarlığı seçmek isteyen katılımcılarımıza yol göstermesi açısından kendi yazarlık serüveninden de bahsetti. Okumayı öğrendiğinden bu yana hep bir şeyler yazdığını söyleyen Genç Yazar, kitabın büyüsüne kapıldığından beri de yazar olmak istediğini, yazarlığın kendisi için bir çocukluk hayali olduğunu vurguladı. Yazar Karakaya düzenli olarak yazmaya ise üniversite öğrencisiyken bir öğrenci dergisinde yazarak başlamış ve daha sonra yazılarını Nihayet Dergisi’ne göndermiş. Bu noktada Beyza Hanım yazarlık yolunda en önemli adımlardan birinin güvendiğimiz kişilere yazılarımızı okutmak ve onların geri bildirimlerini dikkate almak olduğunun da altını çizdi.

Söyleşimizin ilerleyen bölümünde Beyza Hanım bize kitaptaki hikâyelerden “Kocası Asılmaya Gitse Kırmızı Pabuç Ismarlar”ı okudu. Kendisine hedef kitle olarak gençleri seçtiğini ifade eden Karakaya bununla kuşaklar arası fersah fersah açılan mesafeyi bir nebze olsun kapatmak ve yeni nesil-eski nesil arasındaki uzlaşmayı sağlamayı amaçladığını vurguladı. Kitabının kuşaklar arasında bir köprü olmasını istediğini söyleyen Karakaya, gençlerin teknolojinin içine doğduğunu fakat yaşlıların sonradan adapte olmaya çalıştığını, kitabında da bu sürecin nasıl işlediğini anlattığını belirtti.

Söyleşi Beyza Karakaya’nın katılımcılardan gelen soruları cevaplaması ve etkinliğe kayıt olup katılım sağlayan ilk 10 kişiye kitabın hediye edilmesiyle sona erdi.

Haber: Eyşan Arıgün Psikoloji’23

Platformunuzu seçin ve paylaşın.