Yurt Dışında İş Yapmak Başlıklı Program Serimizin İlkinde İran’ı Konuştuk

17 Eylül Perşembe akşamı, yurt dışında iş yaşamı üzerine konuşacağımız “Yurt Dışında İş Yapmak“ adlı yeni program serimizin ilkinde‘ “İran’ı Tanımak ve İran’da İş Yapmak” başlığını tecrübeli bir isimle ele aldık.

Uluslararası ticaret mazimizin çok eskilere dayandığı, jeopolitik konumu ve dini birlikteliklerimiz vasıtasıyla etkileşim içinde olduğumuz ve ülkemizle gerek tüketim alışkanlıkları gerekse kültürel olarak ortak birçok bağı bulunan sınır komşumuz İran’ı DEİK Yönetim Kurulu Üyesi ve Hayat Holding Genel Sekreteri Osman Aksoy Bey’le konuştuk.

Mütevelli Heyeti Üyemiz, Akademisyen Ayşen Baylak Güngör (Politika’ 03) yönetimindeki oturumda konuğumuz, bünyesinde görev aldığı Hayat Holding’in yatırımlarını yönetmek üzere uzun yıllar bulunduğu İran’a dair çok verimli bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumun başında ülkenin coğrafi konumu, mülki ve idari birimleri, gelir düzeyi, vergi oranları, tarihi, siyasi ve dini bilgileri, anayasal kurumları ve ordusu hakkında genel bilgiler veren Osman Aksoy sonrasında İran’ı daha ziyade ekonomik ve ticari açıdan anlattı.

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkelerin 4’üncüsü, en büyük doğalgaz rezervine sahip ülkelerinse 2’ncisi konumundaki İran bu zenginliğine rağmen 1979 devriminden bu yana karşılaştığı yaptırımlarla pek çok çelişki ve handikapı da bünyesinde barındıran bir ülke… Bu yaptırımların tarihsel gelişimini ve ülkeye getirdiği etkileri ele alan Aksoy, İran’ın ithalat, ihracat yapısı, dış ticaret hacmi ve gerek Türkiye-İran arasındaki gerekse diğer ülkelerle olan ticari anlaşmalarına etraflıca değindi.

Aksoy daha sonra sırasıyla İran’da iş yapmak isteyenler için;

  • Tercihli Ticaret Anlaşması’yla taviz alınan ürün grupları
  • İran dış ticaret politikası
  • İran ithalat mevzuatı
  • İran’daki devlet bankaları ve özel bankalar
  • Sektörel bilgiler
  • İran ile iş yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar başlıklarını işledi.

İran’daki iş yaşamı hakkında oldukça kapsamlı ve faydalı bir sunum gerçekleştiren Hayat Holding Genel Sekreteri ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Osman Aksoy program sonunda katılımcılardan gelen soruları da cevapladı.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.