22’nci Mezuniyet Töreni 22 Haziran Perşembe Günü Gerçekleşti

22 Haziran Perşembe günü 22’nci Geleneksel Mezuniyet Töreni için Boğaziçi Konak’taydık. Yeni mezunlarımızı aileleriyle beraber ağırladığımız programa öğrenci arkadaşlarımız da eşlik ederek hem abi ve ablalarının sevinçlerini paylaştılar hem de belki de bir nevi geleceklerinin provasına şahit oldular. Bu yıl törenimize İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dünya Plastik, Kont, Mental İK ve P Global sponsorluk desteği verdiler.

m7

Burak Özmen’in (İnşaat Mühendisliği’ 19) sunuculuğunu üstlendiği tören, Rumelihisarı Merkez Camii imam hatibi Adem Asar’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’an tilavetinin ardından Vakfımız Mütevelli Heyeti Başkanı Bahattin Aydın bir konuşma gerçekleştirdi. Yeni mezunların okulun bitmesinin ardından yaşadıkları endişelere değinen Bahattin Aydın, önemli tavsiyelerde bulundu.

Mezuniyet sonrasını “aldıklarınızı geri verme” dönemi olarak tanımlayan Aydın, bu geri verişi de Müslüman sorumluluğu ve bilinciyle yapmanın önemine dikkat çekti. “Öğrenmek almak üzerine kurulu bir sistemdir. Çalışmak ise vermek üzerinedir. Evet, Boğaziçi mezunu olmak büyük bir avantaj, ancak bu yeterli değil. “ diyen Aydın iyi bir formasyon yanında iş hayatı için gerekenleri sıraladı. Bunları duygusal zekâ becerilerini geliştirmek, farkındalık sahibi olmak, tecrübî bilgi sahibi olmak, sosyal ilişkiler ağını geliştirmek, bilinçli olmak, organize olmak, kültür, medeniyet ve aile değerlerimize sahip çıkarak ilerlemek olarak ortaya koyan Aydın, değerli tavsiyeleri sonunda mezunlarımız ve anne babalarını tebrik ederek konuşmasını bitirdi.

m6

Bahattin Aydın Bey’in konuşması sonrasında vakfımızın Öğrenci ve Mezunlarla İlişkiler Komisyonu (ÖMİK) Başkanı Engin Furkan İnalkaç (İnşaat Mühendisliği’ 14) söz alarak yeni mezunlarımıza seslendi. Bundan üç yıl önce kendisi de mezuniyet törenimizde aynı duyguları yaşamış olan İnalkaç genç arkadaşlarımıza kendi serüveninden kesitler aktardı.

Açılış konuşmalarının ardından törenimizde 1 Yıl Nasıl Geçti? sunumuna sıra geldi. Vakfımız, öğrencilerimizi daha yakından tanımak, onların sosyal ve akademik başarılarını desteklemek ve medeniyet bilincinin gelişimine katkı sağlamak için yıl içerisinde pek çok faaliyet düzenliyor. Bu faaliyetlerden derlenen sunumu Hamilik Okulu öğrencilerimizden Zehra Betül Meriç (PDR’ 20) izleyenlerle paylaştı.

Törenimizin onur konuşmasını ise Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Örgütsel Davranış Anabilim Dalı Başkanı ve BYV İstişare Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş gerçekleştirdi. “Hayatın evreleri var. Öğrencilik hayatınız güzel bir evreydi. Mezuniyet de hayatınızdaki yeni bir evredir.” diyen Erdoğmuş hem bir baba, hem bir akademisyen hem de BYV mensubu olarak tecrübelerini paylaşıp yeni mezunlarımıza başarı dileklerini iletti. Erdoğmuş’un ardındansa kızının mezuniyeti sebebiyle aramızda bulunan Kurucular Kurulu Üyemiz Mustafa Özel de kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

m34

Boğaziçi’nden mezun olunur ama Boğaziçili olmak ömür boyu bitmez. Her sene olduğu gibi yine aramızda olup bizi törenimizde yalnız bırakmayan, çeyrek asırdır Boğaziçili olanlar vardı. 1992 yılı mezunlarımızdan Mehmet Yalçıntaş (İktisat), Nihat Erdoğmuş (Psikoloji), Ayşe Erdoğmuş (Psikoloji), Aydın Ünlü-Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ), Halis Kuralay (Psikoloji) ve Vildan Serdaroğlu Coşkun’a (Türk Dili ve Edebiyatı) 25’inci mezuniyet yılları anısına hazırlanan plaketler Kurucular Kurulu Üyemiz Mustafa Özel tarafından takdim edildi.

m16

Vakıf Başkanımız’dan başlayarak kıdemli mezunlarımızın kah anılarını kah tavsiye ve tecrübelerini paylaştıkları konuşmalarının ardından sözü yeni mezun arkadaşlarımıza bıraktık. Yeni mezunlarımızdan Hakan Cengiz (Tarih’ 17) ve Büşra Kürkçü (PDR’ 17) duygularını paylaştıkları birer konuşma gerçekleştirdiler. Genç arkadaşlarımızın konuşmalarının ardından aynı zamanda etkinliğin tertip komitesinde yer alan Büşra Kürkçü, törene katılan mezunlarımızın kendisine ilettikleri fotoğraflarla hazırladığı klibi sundu. İzlediğimiz klip vesilesiyle mezunlarımızın okul hayatları boyunca yaşadıkları güzel anılarına şahitlik ettik.

Bu seneki programımızda topluma katkı sağlamayı başarmış, farkındalık meydana getirmiş arkadaşlarımızı BYV ailesi olarak ödüllendirmek istedik. “Yeşeren Çocuklar Projesi” ile kurutulmuş çiçeklerle yaptığı takıları satıp elde ettiği kazancı savaş mağduru yetim çocukların topluma kazandırılması için harcayan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu Hasibe Özçelik’e ve bölüm birincisi bir anne olarak başarının önünde hiçbir engel olmadığını bize gösterdiği için PDR mezunu Şeyma Sevim Saleh’e hazırladığımız ödüller 92 mezunumuz Ayşe Erdoğmuş Hanım tarafından takdim edildi.

m24

22’nci Geleneksel Mezuniyet Törenimiz’in son bölümünde ise mezun olan arkadaşlarımız tek tek anons edilerek plaket takdimi için sahneye davet edildi. Arkadaşlarımız için isimlerine özel hazırlanan plaketler kendilerine mütevelli heyeti üyelerimiz ve mezun mensuplarımız tarafından takdim edildi.

Törenimizin destekçilerinden olan Mental İK konak bahçemizde bir stant kurdu. Stantda yeni mezun arkadaşlarımıza CV bırakma imkanı da sunulmuş oldu.

Bu yıl da 2017 mezunlarımızın mezuniyet sevinciyle beraber iftar sevincini de yaşadık. Tören bitiminde tüm misafirlerimiz Boğaziçi Konak bahçesinin ikram yapılan bölümüne geçerek birlikte iftar ettiler.

22’nci Geleneksel Mezuniyet Törenimiz için vakfımıza verdiği destekten ötürü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Hayri Baraçlı’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

m32

Platformunuzu seçin ve paylaşın.