Ali Görçin: Okuldaki dersleri geçmiş olmak için okursanız bilimsel araştırma yapamazsınız.

23 Mart Perşembe günü saat 19.00’daki Mesleki Gelişim Sohbeti’nde TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr Ali Görçin’i misafir ettik.

Mezuniyetinden sonra Tübitak’ta Ar-Ge mühendisi olarak çalışmaya başlayan Görçin, doktora eğitimi için Amerika’ya gidiyor. Amerika’da geçirdiği 10 sene süresince doktora eğitimini tamamlayıp özel sektörde ve akademide çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ülkemize dönüş yapan Görçin bir senedir Tübitak Bilgem bünyesinde Test ve Değerlendirme’den sorumlu Başkan Yardımcılığı’nı yürütüyor.

Görçin ülkemizin Ar-Ge ve inovasyon vizyonunu çizen Tübitak’ın organizasyon yapısnı kısaca özetledikten sonra Tübitak’ta yapılan çalışmalar ile sohbete devam etti. Kendi askeri telsizini üreten 6-7 ülkeden birisi olduğumuzu dile getiren Görçin, çok kompleks yapılara sahip olan denizaltıların dahi önümüzdeki yıllarda %100 yerli olarak üretilmeye başlanacağını dile getirdi.

“Okuldaki dersleri geçmiş olmak için okursanız bilimsel araştırma yapamazsınız” diyerek okuldaki derslerimizin önemini vurgulayan Görçin üniversitelerin son 10 yılda tüm dünyada öneminin azaldığını aktardı. Dünya genelinde Steve Jobs, Bill Gates gibi okulunu yarıda bırakıp başarılı örneklerin ön plana çıkması ile üniversitelere olan ilginin azaldığından yakınan Görçin, bu insanların istisna olduğunu ve başarılı insanların arkasında çok ciddi akademik çalışmalarının olduğunu vurguladı.

agorcin

Anlatılan derslerin nerede kullanılacağına hakim olmanın önemini vurgulayan Görçin, ilerde “Bu işi bu kişi iyi yapar denilen insan olmaya çalışın” tavsiyesinde bulundu. Ülkemizin iyi yetişmiş, aklı çalışan, vizyon sahibi insanlara çok fazla ihtiyacı olduğunu dile getiren Görçin, yurtdışına çıkmanın önemli olduğunu ancak mutlaka ülkemize dönüp vatanımıza katkıda bulunmanın önemini vurguladı. Özellikle çocukları yurtdışında yetişen vatandaşlarımızın aile bağları açısından büyük problemler yaşadığını dile getiren Görçin, yurtdışına zamanında gidip zamanında dönebilmenin kritik olduğunu aktardı.

Tübitak Bilgem’de bu günlerde staj ve işe alım ilanlarının açıldığını ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini ve mezunlarını her zaman Tübitak bünyesinde görmek istediklerini dile getiren Görçin, katılımcıları Tübitak’a davet ederek konuşmalarını nihayete erdirdi.

Tübitak Bilgem işe alım ve staj ilanlarına bilgem.tubitak.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Haber: Mehmet Emin Öztürk-Endüstri Mühendisliği’ 17

Platformunuzu seçin ve paylaşın.