Boğaziçi Konak’ta Aytaç Gıda Genel Müdürü Erhan Çetin’i Ağırladık

Yönetişim Sohbetleri kapsamında 15 Şubat Pazartesi akşamı Aytaç Gıda Genel Müdürü Erhan Çetin’i misafir ettik. FİLE Mali İşler Direktörü Hasan Hüseyin Aydın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen sohbette konuğumuzla işletmeler için tedarik zincirinin önemi, bileşenlerinde zaman içerisinde yaşanan değişim ve gelişimleri ele aldık.

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ’94 mezunu olan Erhan Çetin, yine Marmara Üniversitesi’nde Yönetim ve Organizasyon yüksek lisansını tamamlamıştır. Yıldız Holding’de uzun yıllar proje ve satış müdürlüğü yapmış, ardından Tedarik Grup Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Kariyerine, yine Yıldız Holding bünyesinde kurulan Aktül Kağıt Üretim ve Pazarlama A.Ş.’de Satış ve Tedarik Zinciri Direktörü olarak devam eden Çetin, 2015 yılı itibarı ile üstlendiği Aytaç Gıda Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

ec1

Türkiye ekonomisindeki dinamiklerin değişim safhaları ile konuşmasına başlayan Çetin, kendi kariyerinin de bu safhalardan nasıl etkilendiğini anlattı. Yüksek enflasyon dönemlerinde üreticilerin fiyat belirleme konusundaki avantajıyla yüksek kâr marjının korunabildiğini ve üretici-dağıtıcı ilişkisinin basit fakat etkili olduğunu söyleyen Çetin, tüketici taleplerinin değişmesiyle dağıtım ve tedarik zinciri yapılarının nasıl şekillendiğini ortaya koydu. Ardından; düşük enflasyon ve beraberinde tüketicinin daha güçlü bir pozisyona gelmesi, kâr marjlarının daralmasıyla şirketlerin tedarik zinciri ve dağıtım yöntemlerinin verimliliği konularına daha çok eğilmeye başladığı ifade edildi. Çetin, tedarik zincirini kendi bakış açısına göre yeniden tanımlayarak; zincirin ilk basamağının üreticiler değil, tüketiciler olduğunun altını çizdi.

Üretim planlama sürecinde tedarik zincirinin öneminin her geçen gün arttığını belirten Çetin, şirketlerin nakit yönetiminde tedarik ve stok yönetiminin önemine dikkat çekti.

“Sağlam bir tedarik zinciri için sağlam bir IT altyapısı olmazsa olmazdır.”

Mevcut sistemlerde insan hatalarının önüne geçilmediği takdirde verimliliğin oldukça düştüğünü belirten Çetin, sürdürülebilirliğin temel noktasının küçük değişikliklerle tedarik zincirlerini adapte etmek olduğunu ve günümüzde bu adaptasyonların bilgi sistemleriyle yakından ilişkili olduğunu belirtti. Bilgi ve emek kaybıyla oluşan verim problemlerinin çözümünün sağlamlaştırılmış bilgi teknolojileri altyapısıyla doğrudan ilgili olduğunu belirten Çetin; projelerde temel ilkesini “Ölçemediğinizi yönetemezsiniz” olarak ifade etti.

Son olarak tedarik zinciri ve lojistik konularındaki farkındalığa değinen Çetin, bu değişimin aynı zamanda şirket kültürü değişikliklerini gerektirdiğini vurguladı. Verimliliğin minimum maliyeti sağlamak olduğunu ve küreselleşmenin asıl odak noktasının maliyetleri düşürmek için yeni yollar bulunması olduğunu belirten Aytaç Gıda Genel Müdürü Erhan Çetin katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.

Haber: Ramazan AKTAŞ – İşletme ’17
 

 

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.