İnsanı Anlamak ve Yönetmenin Esprisini Kavramak: İyi Olmak

21 Aralık Perşembe akşamı düzenlenen Yönetim ve İnsan üst başlıklı programda, “İnsana nasıl yaklaşılmalıdır?”, “İnsan ve kişilik türleri nelerdir?” ve “İyi bir yönetim hangi metotlar ve yaklaşımlar içerir ?” sorularının cevapları arandı.

Boğaziçi Konak’ın bu programdaki konukları Albaraka Türk Katılım Bankası İnsan Kıymetleri Müdürü Sayın Kenan Sarıoğlu idi. Programın moderatörü ise Albaraka Türk Başekonomisti Sayın Ömer Emeç’ti.

yveinsan1

Sunumuna kendi kariyer ve hayat hikayesinden başlayan Kenan Sarıoğlu, bu serüvenindeki değişimlerden ve bu değişimlere yaklaşımından bahsetti. “Değişimi fark edip ayak uydurmamız gereklidir” diyen Sarıoğlu, çalıştığı iş yerinden küçük anekdotlarla bu sözünü destekledi. Özellikle kurumlarda bazı insanların değişmesine rağmen aynı kalan personellerin de var olduğunu ve değişimin bir bakıma kolay bir süreç olmadığını hatırlattı.

Özellikle kariyerinde üç önemli değişim noktası yaşadığını belirten Sarıoğlu, Strateji departmanından, bireysel pazarlama departmanına geçişindeki zorluklardan bahsetti. Bu yeni serüveninde sahada daha çok görev aldığını; insana ve emeğe yakınlaştığını hissettiğini belirtti. Özellikle,  İnsan Kaynakları departmanının başına getirilme sürecinde de bu insana duyduğu muhabbet ve yakınlığın önemli bir rol oynadığını ifade etti Sarıoğlu.

İnsana yakınlaşmasını sağlayan Enegram Seanslarının altını çizen Kenan Sarıoğlu, bu atölyelerde bireylerin kendi benlikleriyle yüzleşme fırsatı bulduklarını ve insana olan bakışlarının değişebileceğini belirtti.

Bu fark edişin en önemli noktasının da insana yaklaşımımızı değiştirmesi olduğunu söyleyen Sarıoğlu, her insanın da farklı motivasyon ve mizaçlara sahip olmasından dolayı kaynaklanan iletişimsel sorunların bu sayede çözülebileceğinin altını çizdi.

yveinsan3

Konuşmasına yedi farklı  insan tipi olduğunu söyleyerek devam eden Sarıoğlu, bu insan türlerinin zihin , duygu ve fonksiyonalitenin etrafında şekillendiğini belirtti. Örneğin, zihni ön plana alıp duyguyu geri plana atan birisi aşırı mükemmelliyetçi olurken duyguyu ön plana alıp zihni geri planda tutan bir bireyin ise sanatsal işler yapmaya daha yatkın olduğunu ifade etti Kenan Sarıoğlu…

Asıl önemli olanın bu üçlemenin her birine yer vermek gerektiği olduğunun altını çizen Sarıoğlu, kendimizi yeniden ve sürekli keşfetmemiz gerektiğini söyledi.

İş hayatında ve çalıştığı departmanda da bu farklı insan tiplerini ve mizaçlarını dikkatle seçtiklerini belirten Sarıoğlu, farklı ve zenginliklerle dolu çalışma ekiplerinin daha üretken olduğunu ifade etti.

Tüm bunlar sayesinde de Albaraka Türk’ün sisteminin birçok danışmanlık şirketi ve ajanslar tarafından hayret ve takdirle takip edildiğini söyleyen Sarıoğlu, her şeyden önce iyi olmak ve iyi yaşamak gerektiğinin altını çizdi. Bunun yolunun da anı dolu yaşamaktan geçtiğini ifade eden Kenan Sarıoğlu, gençlerin ve iş insanlarının bu sayede daha mutlu ve psikolojik olarak rahat bir hayata sahip olabileceğini belirterek konuşmasını bitirdi.

Haber: Bilal Sağlam-Politika’ 19

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.