Boğaziçi Konak’taki Proje Yönetimine Giriş Eğitimi THY Proje Yöneticisi Ayşegül Gelmiş Tarafından Verildi

“Proje Yönetimine Giriş” eğitimi, Mütevelli Heyeti Üyemiz ve Türk Hava Yolları Proje Yöneticisi Ayşegül Gelmiş’in sunumuyla 13 Nisan Perşembe günü Boğaziçi Konak’ta gerçekleşti.

py1

Proje Yönetimi ile ilgili sistematik yaklaşımların öğrenilmesi ve öğrencilerin mesleki gelişiminin desteklenmesi amacıyla düzenlenen eğitimde Sayın Gelmiş, proje yönetiminin sadece mesleki hayatta değil günlük hayatımızda da pek çok örneğinin karşımıza çıkabileceğini belirterek eğitime başladı.

Sunumunda sırasıyla “Proje nedir?”, “Proje yönetimi nedir?” ve “Proje paydaşları kimlerdir?” sorularına değinen Gelmiş, daha sonra Geleneksel Proje Yönetimi ve Çevik Proje Yönetimi metotları üzerinde durdu.

Projenin başlangıç ve bitiş tarihleri belirlenmiş, somut ve ölçülebilir, bütçesi ve kapsamı net tanımlanmış, hizmet/ürün/sonuç geliştiren özgün bir girişim olarak tanımlandığı eğitimde, proje ile ilgili izlenilmesi gereken adımlar üzerinde duruldu.

py2

Daha sonra Geleneksel Proje Yönetimi Metodu’ndan bahseden Gelmiş, bu alanla ilgili alınabilecek sertifikalar hakkında bilgi vererek kaynak önerisinde bulundu. Alınacak PMP ve PMI sertifikalarının kişiye ayrıcalık katarak kişiyi birçok kişiden ayıracağını belirten Gelmiş, bu belgelerle ilgili gerekli bilgileri öğrencilerle paylaştı.

Geleneksel yöntemden sonra Çevik Proje Yönetimi ile ilgili bilgi veren Gelmiş, gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçlarla beraber gelen bu yöntemin Türkiye’de de giderek yaygınlaştığını belirtti.  Çevik Proje Yönetimini geleneksel olandan ayıran 4 temel değere değinen Gelmiş, bu yöntemde alışılmışın dışında bireylerin, müşteri ile iş birliğinin, çalışan yazılım üretmenin ve değişime tepki vermenin önemsendiğini belirtti.

Proje Yönetimi sırasında kullanılabilecek faydalı araçların önerilmesiyle devam eden eğitim, öğrencilerin sorularının cevaplanması ile sonlandı.

Haber: Serap Budak-Endüstri Mühendisliği’ 17

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.