Boğaziçi’nin Hanımları Süleymaniye’de Buluştu

Artarak gönlümün aydınlığı her saniyede
Bir mehâbetli sabah oldu Süleymâniye`de

                                               Yahya Kemal BEYATLI

 

 

Hisarüstü o sabah, gün aymadan yola çıkanlara, gün aymasa da günaydınlaşanlara tanık olmuştu. Herkeste farklı bir heyecan vardı, çünkü varış yeri Süleymaniye; oradan da Huzur-u İlahi idi. Yahya Kemal’in bayram sabahı betimlemesini yaşıyordu Boğaziçi’nin hanım öğrencileri..

namaz2

Sabah namazları neden mi güzeldir? Camiye girerken hava karanlıktır ve camiden çıkınca sanki yeni bir güne adım atar insan. Bunu İstanbul’da en iyi görebileceğiniz camilerden biri Süleymaniye’dir. Güneşin doğmaya başlamasıyla, kuşların kubbelerde uçuşu başlar. Uyanışa şahitlik eder insan ve edebilirse tefekkür; görür, hisseder, duyar.

Sabah altıda Kuzey Kampüs ’ten üç servisle yola çıktık, kısa bir süre sonra Vezneciler’deydik. Namazdan evvel imam efendinin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile kendimize geldik. Sabah namazının, duaların ve zikrin ardından camiden dopdolu bir enerjiyle çıktık.

“Gerçekten size Allah’tan bir nur, apaçık bir kitap geldi. Rızasını arayanı Allah onunla kurtuluş yollarına götürür ve onları iradesiyle karanlıklardan aydınlığa çıkarır, dosdoğru bir yola iletir.” Maide-15,16 

Avlu’da mavi bir sabah bizi selamladı, birkaç kare fotoğraftan sonra kahvaltı edeceğimiz mekâna geçtik. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden Maşite Demirezen Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’ndan, etkinliklerinden ve dönemlik sabah namazı-kahvaltı geleneğinin birlikteliğimizi nasıl artırdığından bahsetti. Kapanışı tanışma ile yaptık ve Fatih’in huzurlu atmosferini servislerimize doldurup Hisarüstü’ ne döndük.

namaz3

Haber: Hatice Çağıl-PDR’ 20

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.