Dersaadet’in Ferah ve Zarif İbadethanesi Validebağ Koru Camii’ndeydik

23 Şubat Cumartesi sabahı bin bir emek ve gayretle inşa edilerek Üsküdar’a yeni bir soluk, taze kan, hoş bir renk ve ahenk katan Üsküdar Validebağ Camii’nde Vakfımızın bu dönem ki Erkekler Sabah Namazı ve Kahvaltı Programını gerçekleştirdik.

WhatsApp Image 2019-02-23 at 08.10.07 (1)

Dersaadet’in birçok camisinin saadet kapıları arasında sadeliği ve estetiğiyle bizi ferah ve zarif bir mekân selamladı önce. Camiinin hocası Talha Hocamız’ın davudi ve güzel sesiyle yaptığı Kur’an-ı Kerim tilaveti bu soğuk ve fırtınalı seher vaktinde ilk önce gönüllerimizi ısıttı. Cenab-ı Mevla’nın ebedi hitabıyla gönüllerimiz huzur ve sükûna kavuştu. Kılınan sabah namazının ardından Talha Hocamız’ın vakıf insanını anlattığı, Müslümanlar arasındaki dostluk, uhuvvet ve kardeşliğe dair kısa sohbeti namaz sonrası yapılan duaların adeta hîtâm’ül misk’i kabilindeydi.

235-validebag-koru-camii-uskudar_600x400

Hocamız’ın “Herkesin hesap korkusu ile kaçıştığı mahşer gününde insanların birbirlerine kendilerinden geçerek yaptığı cömertlikler Allah’ın cömertlik yapan kullarının günahlarının affına vesile olur. Cömertlik yaptığı kulunun ise kardeşlik duygusuyla ona sarılmasına ve böylece müminler arasındaki kardeşliğin teminine vesile olur. İşte Allah’ın iki cihanda razı olacağı kulları bu kimselerdir.” sözleriyle bitirdiği kısa sohbetin ardından yapılan sıcak çorba ikramı bu kardeşlik sofrası etrafında bizi birbirimize daha da yakınlaştırıp tanış olmamıza vesile oldu.

WhatsApp Image 2019-02-23 at 08.10.08

Sıcak çorbalarımıza kaşık salladıktan sonra çaylarımızı içerken Validebağ Koru Camii’nin inşa ediliş sürecini camiinin banisi İş Adamı Serhat Kalsın Bey’in ağzından dinleme fırsatı elde ettik. Camiide her gün düzenli olarak yapılan ve muhitin sakinleri dışında özellikle öğrencilere hitap eden birçok dini/eğitsel faaliyetin ve aşhanede pişen sıcak yemeklerin, içilen çaylar eşliğinde okunan kitapların öğrencilerde meydana getirdiği sinerjiyi müşahede ettik.

Serhat Bey’den bu camii dışında temelinden yaptırdığı ve ihya ettiği Pir-i Mehmed Paşa Camii ile ilgili bilgi edindik. Sohbet esnasında tecrübelerini paylaşarak yüzünden eksik etmediği tebessümü ile bizi ağırlayan muhit sakini Dr. Sami Gültekin Bey ve öğrencilere yönelik camide yapılan faaliyetleri organize eden Bilal Akbulut kardeşimizin samimi yaklaşımı bizi caminin de, programın da ötesinde farklı bir samimiyet atmosferi içine dâhil etti. Bizim açımızdan dikkat çekici bir başka konu ise Serhat Bey’in konu ettiği Etiler Uçaksavar Camii’nin inşa edil(eme)me süreciydi. Okulumuzun konumu ve bu anlamda duyduğumuz ihtiyaç dolayısı ile ilgiyle dinlediğimiz bu meşakkatli sürecin hikâyesinin ardından ileride Etiler Uçaksavar Camii’nin inşa edilme hikâyesini dinleyeceğimiz bir başka sabah namazı programında buluşma temennisi ve duası ile programımızı noktaladık.WhatsApp Image 2019-02-23 at 08.10.08 (2)

WhatsApp Image 2019-02-23 at 07.21.35

validebag

Platformunuzu seçin ve paylaşın.