Devran-ı Şerif Etkinliğine İştirak Ediyoruz!

Şehrin tüm kültürel mirasını geleceğe taşıyan bir kültür-sanat markası olan Beyoğlu Kültür Yolu Festivalleri kapsamında gerçekleşen Devran-ı Şerif etkinliğine iştirak edeceğiz. 22 Ekim Cumartesi günü saat 20.00’de gerçekleşmesi planlanan Devran-ı Şerif için Boğaziçi Üniversitesi Metrosunda buluşup hep birlikte yola koyulacağız.

Etkinlik için açacağımız iletişim grubumuza katılmak için KAYIT OL butonunu kullanabilirsiniz.

Devrân kelimesi Arapça “dâra” fiilinden türemiştir. Sözlükte bir şeyin kendi etrafında sürekli olarak dönmesi, tavaf etmek, bir yörüngede dönmek (feleklerin dönüşü), kanın damarlardaki döngüsü gibi anlamlara gelir.

Bir zikir türü olarak devrân ise âyinin belirli bir yerinde el ele tutuşularak veya eller omuzlara atılarak, yan yana veya arka arkaya halaka oluşturmak suretiyle, bir yöne devrederek yapılan zikre denir.

Devranda şeyh efendi halkanın ortasında zikri idare eder. Mukabele cemiyetlerinde bu nev’î hareketle zikreden tarîkler “devrânî” olarak isimlendirilmiştir. Halvetîlerin tümü, Mevlevîler, Bayrâmîler, Anadolu Kâdirîleri devrânî zikir icrâ eden tarîklerdendir.

Postnişin: M. Fatih ÇITLAK
Sanat Yönetmeni: Yüce GÜMÜŞ    Selam ve Saygılarımızla,

BYV – Fikir Sanat Medeniyet Komisyonu  

Platformunuzu seçin ve paylaşın.