Ekonomi Sohbeti’nde 2013 Dünya İktisadî Görünümü Konuşuldu

Vakfımız bünyesinde, değerli Ekonomist ve vakfımız İstişare Heyeti üyesi Ömer Faruk Baykal moderatörlüğünde düzenlenen Ekonomi Sohbetlerinin bu dönemki 2. toplantısı 23 Kasım Cuma akşamı Boğaziçi Konak’ta gerçekleşti. “2013 Yılı İktisadî Görünüm” konusunun işlendiği toplantıda 2013 yılı ekonomik beklentileri tartışıldı.

Makroiktisadî düzlemde gerçekleşen toplantıda ABD, AB ve diğer büyük ekonomilerin yanısıra Avrupa Birliğindeki ülkelerin reel büyüme, Borç/GSYH, işsizlik oranı, enflasyon oranlarına dikkat çekildi ve bu oranlar üzerinden ekonomik görünüm değerlendirildi.

Dünyanın en büyük 2 ekonomisinden biri olan ABD’nin 2012 yılını %2.4 gibi pozitif noktalaması beklentisi dünya ekonomisinde diğerlerinin aksine olumlu olarak karşılandığı gözlendi. Üçüncü çeyrek büyümesinde sadece özel yatırım alanında, 2002’den beri uygulanan vergi indirimlerinin akıbetinin belirsizliği sebebiyle oluşan negatif etkiye dikkat çekildi. Mali uçurum sorunun ABD’nin en büyük risk faktörü olduğu ve doğru yötetilmediği taktirde 2012 sonrası için ülkeyi tekrar durgunluğa sokabilecek poansiyelde olduğu belirtildi.  AB ekonomisinin de uzun süredir beklenen teknik resosyona nihayet üçüncü çeyrekte girildiği ancak Almanya’nın hala pozitif büyümede devam edip bölgeyi taşımaya devam ettiği belirtildi.

Son iki yılda yapılan akademik çalışmalar neticesinde, bir ülke için Borç/GSYH oranının bazı çalışmalarda % 90, bazısında ise %100’ü geçmesinin real kişi başı milli gelire büyük bir zarar verip negatif etkide  bulunduğunun görüldüğü kaydedildi.

Fitch’in Türkiye ülke riskini tarihte ikinci defa yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılmasının ekonomiyi zamanla çok farklı bir lige sokmaya başlayacağı anlatıldıktan sonra, yatırım notunun etkisini tam olarak görmek için kalan iki büyük derececelendirme şirketinden birinin daha aynı yatırım notunu Türk ekonomisi için takdir etmesi gerektiğine değinildi. Doğrudan yabancı yatırımların artması ve not artışının daimi olup geri alınmaması için yapısal reformların elzem olduğu, aksi taktirde not artışının sadece para ve sermaye piyasalarına sınırlı pozitif etkide bulunacağı belirtildi.   Uzun vadede ise ülkenin ekonomik dengeleriyle alakalı katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla toplantı sona erdi.

Haber: Mete Oğuzhan Karabulut- Kaan Balkış

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.