Fikir Söyleşileri’nin İlk Programında Mehmed Ali Çalışkan Konuğumuz Oldu

2 Mart Perşembe günü ilk programı yaparak başladığımız Fikir Söyleşileri’nde konuğumuz Babil.com ve Arka Kapak Dergisi kurucusu Mehmed Ali Çalışkan’dı.

mc1

Matematik ve İnsan başlığıyla başlayan söyleşide matematiğin dünya tarihindeki yeri ve insanlığın bilgi anlayışıyla olan ilişkisinin tarihsel sürecini gözden geçirme imkânı bulduk. “Mathematica” ve “Mathematics” kavramlarının farkı tartışılarak bir ayrım yapıldı. İnsanın doğa ile çarpışması ve bilginin imkanlarının konuşulduğu söyleşide, apriori (doğuştan gelen) bilgimizin temeli ve dış dünyanın gerçekliği gibi felsefenin temel sorularına da değinildi.
Platon’un idealar öğretisi ışığında, “Geometri bilmeyen giremez.” sözü ile ne anlaşılması gerektiği yorumlandı. Bilimin her türlüsü ile uğraşan kişinin İdea Düşüncesi’ni göz önünde bulundurması gerektiği vurgulanarak konunun ayrıntılarına giriş yapıldı. Matematiğin yakın tarihi üzerinden bugün onunla ilişkimizin nasıl olduğuna, Russel’ın Principia Mathematica eseri ve Gödel’in bu eser üzerinden ortaya çıkarttığı devrim incelenerek değinildi.

Katılımcıların ilk bölümle alakalı soruları ile bir süre devam eden söyleşi, Matematik ve İnsan üzerine olan yaklaşımın sıkıcı sayılar ve sembollerle dolu olan bir sistem yerine, doğayı zihnimizdeki bilgilerle değerlendirme çabası olarak değiştirilmesi gerektiği sonucuyla noktalandı.

mc2

Söyleşinin ikinci bölümünde konuğumuzdan Babil.com ve Arka Kapak serüvenini dinleme imkânımız oldu. Ağırlıklı olarak katılımcıların sorularıyla ilerleyen bu bölümde neden online bir kitabevi kurarak başladınız sorusuna M. Ali Çalışkan ‘Hedefimiz ilk etapta Türkiye’yi e-kitapla tanıştırmaktı, ancak piyasanın buna çok uygun olmadığını geç de olsa fark ederek basılı kitap satışıyla yola koyulduk. Dünya üzerinde örneklere bakınca e-kitabın yayılışının da bu şekilde olduğunu gördük. Dolayısıyla Türkiye emekleme döneminde diyebiliriz.’ cevabını verdi.

E-ticaretin zorlu bir sektör olduğunu vurgulayan Çalışkan bu alanda karşılaştıkları problemlerden bahsetti. Hayatında açtığı kitap ve e-ticaret sekmesini asıl işine dönüş olarak yorumladığını söyleyen bu noktaya kendisini sürükleyen şeyin ne olduğuna değindikten sonra bu yolda yürümek isteyen arkadaşlara tavsiyelerde bulundu.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.