Girişimcilik Atölyesi’nde E-Ticaret ve İş Geliştirme Uzmanlarını Konuk Ettik

İnternete ve inovasyona dayalı internet girişimciliğini ele aldığımız Girişimcilik Atölyesi Semineri’nin 22 Mart Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz oturumunda bu defa alışılmış e-ticaret uygulamalarının dışındaki dünyaya dair bilgileri değerli uzmanlarımızdan aldık.

gs1

İlk olarak program koordinatörü Girişimci-Yazılımcı Mert Nuhoğlu’nu (Endüstri Mühendisliği’ 02) dinledik. Nuhoğlu “Paylaşım Ekonomisinin Sunduğu İş ve Ticaret Modelleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Son yılların en önemli gelecek vaat eden trendlerinden birisi olan paylaşım ekonomisi, işbirlikçi modele dayalı yeni ticaret şekillerinin gelişmesi anlamına geliyor.Dünyanın dört bir yanında insanlar, evlerinden arabalarına teknelerinden hırdavata kadar her şeyi satın almak yerine kiralamayı tercih etmeye başladı. Finansal krizin getirdiği güvensizlik ve çevre duyarlılığının artmasıyla hızla yayılan bu sistem, yeni internet girişimlerine iyi bir zemin hazırlıyor. Mert Bey sunumunda, paylaşım ekonomisi sisteminin ayrıntılarını ve bu sisteme dayalı web sitelerinden örnekleri paylaştı.

Mert Bey’in ardından dinlediğimiz Armada Bilgisayar Sistemleri İş Geliştirme Müdürü Mehmet Tacan Ekim ise, geçmişte yöneticiliğini yaptığı ve hala danışmanlık vermeye devam ettiği kulaklık.com internet sitesi deneyimlerini anlatarak başladığı konuşmasında, B2B (Firmadan firmaya e-ticaret modeli) platformlarının nasıl olması gerektiği ve bunun için neler yapılabileceğine dair bilgiler verdi. Ekim, yaptığı uygulamalar ve uyguladığı iş modelleriyle müşteri analizi, satış öncesi-satış sonrası müşteri hizmetlerinin nasıl planlanacağı, çapraz satış stratejileri hakkında tecrübelerini aktardı.

Bir diğer konuğumuz  Young CEO Club Kurucu Başkanı olan Ömer Nart da tekstil ve konfeksiyon e-ticaret çalışmalarını anlattı. 2011 yılında ilk şirketi Markacom International’i kuran Ömer Nart, yurtdışındaki online satış platformlarında çok sayıda markanın ürünlerinin satışını yaptı. Bu alanda pek çok başarısı olan Nart, bir dönem başarısızlıklar da yaşamış bir girişimci…2012’de erkek giyimi üzerine odaklanmış www.wzone.com.tr sitesini kuran Ömer Nart, ilk gün siteye giren 1 M tekil ziyaretçi ile bir rekora imza attıysa da bu rekor şirketinin sonu olmuş. Ömer Bey şimdilerde ise toptan tekstil markaları ile hazır giyim perakende mağazacılarını bir araya getiren moda odaklı toptan pazar yeri olan www.onlinemerter.com ‘u kurmuştur. Ömer Bey bizimle e-ticaret alanındaki tecrübelerini, aldığı dersleri,bu sektörde  işe yarayan ve yaramayan yöntemleri paylaştı.

Çok değerli sunumların yapıldığı seminerde son olarak kendisi de bir Boğaziçi mezunu olan Türk Telekom Dijital Pazarlama uzmanı Sevnur Malik’i (İşletme’ 11) ağırladık. Daha önce Türkiye’nin ilk dijital ajanslarından Useful’da çalışan ve sonrasında son bir yıldır Türk Telekom’da yenilikçi e-ticaret projelerine yönelik iş ve ürün geliştirme çalışmaları yapan bir ekipte görev yapan Sevnur Malik de dünyadaki e-ticaret trendleri ve farklı e-ticaret uygulamaları gibi konular hakkında bilgiler verdi.

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.