Girişimcilik Sohbetleri’nin İlk Programında Mehmet Halit Calayır’ı Konuk Ettik

30 Aralık Pazartesi günü Boğaziçi Konak’ta iş kurma teşebbüsünü bizzat tecrübe edip başaranları ağırlayacağımız yeni programımız olan“Girişimcilik Sohbetleri’nin ilkini gerçekleştirdik. GİLBO  Dış Ticaret Kurucusu ve Genel Müdürü Mehmet Halit Calayır’ı (Makine Mühendisliği’ 10) konuk ettiğimiz programımız dolu dolu ve keyifli bir sohbet havasında geçti.

gs

Şu anda Gilbo Dış Ticaret Şirketi’yle robot, devekuşu yumurtası ve son olarak da kayısı ticareti yapmakta olan Mehmet Halit Calayır, birbirinden oldukça farklı kategorilerdeki bu iş kollarına nasıl girdiğini ve bu süreçte neler yaşadığını bizlerle paylaştı.

Genel hatlarıyla kendi girişimcilik ve iş hayatının nasıl başladığını ve akabinde neler yaşadığını ayrıntılı bir şekilde bizlerle paylaşan Mehmet Bey’in deneyimlerinden yola çıkarak ticari hayata dair kendine ilke edindiği 3 önemli maddenin olduğunu öğrendik.

Buna göre Mehmet Bey arkadaşlarımıza şunları tavsiye diyor:

  • Hiç bir zaman veresiye iş yapmamayı,
  • Mümkün olduğunca az ya da hiç ortağı olmayan işlere girişmeyi,
  • Ve her zaman satış odaklı çalışmayı.

İş hayatına atıldığı Boğaziçi, KOSGEB ve sonrasında Sanayi Bölgesi’ne taşınması sırasındaki zorlukları ve yaşadığı farklı anektodları bizlerle paylaşan Mehmet Bey, biz genç girişimci adaylarının da bu bağlamda ufkunu açmış oldu. Mehmet Bey’e göre kişinin aklında bir iş fikri var ise önemli olan aksiyona geçmektir. Çünkü bir girişimci elindeki paranın azlığına bakarak umitsizliğe kapılıp hep daha fazla paranın birikmesini beklerse o girişimi tam anlamıyla hiçbir zaman gerçekleştirememiş olur.

Satışı ve işin işlerliğini ön planda tutan Mehmet Bey, şirketlerin işlerinin bozulmasındaki önemli faktörlerden biri olarak da ortaklar arasındaki fikir ayrılıkları olduğunu düşünüyor. Bu bağlamda da biz genç girişimci adaylarına çok değerli bir tavsiyede bulunarak mümkün olduğunca az ya da hiç ortaksız bir işe girmeyi tavsiye ediyor.

Bu dönemki ilk “Girişimcilik Sohbeti” nde keyifli bir şekilde deneyimlerini ve girişimcilik adına attığı adımları dinlediğimiz konuğumuza çok teşekkür ediyoruz.

Haber: Aydın Çetin-Çeviribilim’ 14

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.