İGA 3’üncü Havalimanı’ndaydık

26 Mayıs Cuma günü gerçekleşen Liderler Kahvesi’nde Arnavutköy’deki İGA 3’üncü Havaalanı inşaatını ziyaret ederek İstişare Heyeti Üyemiz ve İGA Havaalanı İşletmeleri İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin (Matematik Öğretmenliği’ 98) ile sohbet etme fırsatı bulduk.

iga10

Programda ilk olarak İGA Havaalanı İşletmeleri İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin Bey ile bir araya geldik. Mensuplarımızdan Doğan Cebeci’nin moderatörlüğünde gerçekleşen sohbette Hüseyin Keskin, başarılarla dolu profesyonel yöneticilik hayatının kısa bir özetini yaptı. Ve ekledi: “Öğrencilik yıllarında olsun, mezuniyet yıllarında olsun STK’larla irtibat çok önemli. Ben şahsen bunu önemsiyorum. BYV’nin pek çok Boğaziçi Üniversitesi mezununda olduğu gibi bende de katkısı büyüktür. Mümkün mertebe vakıfla irtibatımızı sağlam tutalım”.

Türkiye’nin, bir adım öte dünyanın en büyük havalimanı inşaatının serencamını; ülkemizin en prestijli projelerinden biri olan İGA 3’üncü Havalimanı’nın hikâyesini birinci elden; İGA Havaalanı İşletmeleri İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin Bey’den dinleme fırsatını elde ettik.

iga1

3’üncü Havalimanı toplamda 76,5 milyon m2. Çevresi 43 km. uzunluğunda. Hâlihazırda 26 bin kişinin çalıştığı projenin ilk fazı tamamlandığında yıllık 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. 45 milyon yolcu kapasiteli Atatürk Havalimanı’nın bunun üzerine çıkarak şu an 60 milyon yolcuya hizmet verdiği düşünülürse benzer bir durumda yeni havalimanının 120 milyon kişiye hizmet verebileceği öngörülüyor.

iga4

5 bağımsız pisti; 18 bin araç kapasiteli otopark alanı, yıllık 5,5 milyon tonluk kargo ve lojistik bölgesi ile III. Hava Limanı dünyanın en büyük, en modern ve en işlevsel havalimanı olma unvanını elde edecek.

2016 verilerine göre dünyanın en çok yolcuya hizmet veren havalimanı 104 milyon yolcu ile Atlanta Havalimanı iken İGA’nın bu durumda dünyanın en büyüğünü geçeceği düşünülüyor.

Dünyada hizmet veren büyük havalimanları hep mevcut alanın genişletilmesiyle büyütülürken, İGA sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olma unvanını da elinde bulunduruyor.. Atatürk Havalimanı şu an 46 havayolu şirketine hizmet sunarken İGA 90 şirketi hedefliyor.

IOT, yolcu hareket haritaları, yüz tanıma sistemleri, retina kontrol sistemleri gibi teknolojinin son noktası olan ürünler ve sistemlerin kullanıldığı projeye ulaşım 3’üncü köprüden hızlı tren ve Gayrettepe-Başakşehir üzerinden metro bağlantısı ile sağlanacak.

iga9

İGA 3’üncü Havalimanı’nın master planı, inşaatı, operasyonları, paydaş davetlileri, planlanan senaryoları hakkında bilgiler edindiğimiz programda Hüseyin Keskin Bey öğrenci arkadaşlarımıza önemli tavsiyelerde de bulundu. Yabancı dilin akıcı olarak mükemmel seviyede konuşabilmenin gerekliliğine, yurt dışında yüksek lisans yapmanın önemine dikkat çeken Keskin, öğrencilerimize bir spor dalı ve bir sanat dalı icra etmeleri tavsiyesinde bulundu.

İlgiyle takip edilen Liderler Kahvesi programında Hüseyin Keskin öğrenci ve mezun arkadaşlarımızın sorularını da cevapladı. Soru-cevap faslının akabinde hep birlikte fotoğraf çekildik ve 3’üncü havalimanı şantiye alanını gezdik.

Türk mühendislerinin ve işçilerinin el ve gönül birlikteliğiyle adeta zamanla yarışarak hamle çapında iş ve hizmet süreçlerine imza attıklarını gördük.

iga3

Platformunuzu seçin ve paylaşın.