İhsan Kabil ile Sinema Söyleşileri Başlıyor

Sinema Söyleşisi’nde tarih boyunca içerik ve teknik olarak farklı merhalelerden geçen sinema düşüncesini değerlendirmek üzere usta sinema yazarı İhsan Kabil’i (Tarih’ 85) ağırlıyoruz.

29 Aralık Çarşamba günü saat 20.30’da Mehmet Ali Özkan moderatörlüğünde gerçekleşecek olan Sinema Söyleşisi’ne öğrenci ve mezun tüm arkadaşlarımız davetlidir.

Program online platformda olacaktır; programa ait Zoom linkinin size iletilebilmesi için lütfen kayıt olunuz.

Kayıt için KAYIT OL butonunu kullanabilirsiniz.

Usta Sinema Yazarı İhsan Kabil Kimdir?

1959’da İstanbul’da doğdu. Darüşşafaka Lisesini bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında BÜ Sinema Kulübünde faaliyetlere katıldı. Ohio Devlet Üniversitesinde Sinema Araştırmaları dalında yüksek lisans yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığına bağlı Kültür AŞ’de sinema etkinlikleri yöneticiliği yaptı.

Öğrencilik yıllarından itibaren sinemayla ilgili olarak çevirileri ve sinema yazıları yayımlandı, dergi çalışmaları oldu. Gelişim Sinema, Gösteri, Kinema, Dergâh, İzlenim, Ve Sinema… gibi dergiler ile Zaman, Yeni Şafak gazetelerinde sinemayla ilgili yazıları, çeviri, derleme ve film eleştirileri yayımlandı. Yüksek lisans tezi, Sadık Yalsızuçanlar ve Ayşe Şasa ile birlikte yayımladığı Düş, Gerçeklik ve Sinema isimli eserde yer aldı.

Selam ve Saygılarımızla,

BYV – Fikir Sanat Medeniyet Komisyonu (FSM)

Platformunuzu seçin ve paylaşın.