İstanbul’un Fethi & Tarih ve Medeniyet Şuuru Bağlamında Fatih’in Yetişme Zemini

“Nasıl ki, bir binanın dayanıklı olması temelindeki sağlamlıkta gizliyse, Fatih’in fatih olmasındaki sır da çocukluğunda aldığı eğitimde gizlidir.” Nasıl Fatih Oldu-Zafer Bilgi


Feth-i Mübin’in 567’nci yıldönümünde İstanbul’un Fethi &Tarih ve Medeniyet Şuuru Bağlamında Fatih’in Yetişme Zemini başlıklı programımızda Tarihçi, Yazar Zafer Bilgi’yi konuk ediyoruz.

Şehzade Mehmet’in Fatih olana kadar hangi süreçlerden geçtiği, yararlandığı maddi ve manevi kaynaklar ve yetişme tarzını ele alacağımız Ahmet Sözer (Evran İrnek-BÜ-Tarih) moderatörlüğünde 29 Mayıs Cuma akşamı saat 21.30’da yapılacak etkinliğimize hepinizi bekliyoruz.

Sohbetimize ait Zoom bilgilerinin program öncesi size iletilebilmesi için kayıt olmak gereklidir.

Lütfen KAYIT OL butonu ile kayıt olunuz.

Selam ve saygılarımızla,

BYV- Fikir Sanat ve Medeniyet Komisyonu (FSM)

Zafer BİLGİ / Tarihçi & Yazar

Zafer Bilgi, ilköğretim ve liseyi İskenderun’da tamamladıktan sonra, ilk tercihi İstanbul  Üniversitesi  Edebiyat Fakültesi Tarih bölümüne girdi. Lisans eğitiminin ardından  İstanbul Üniversitesi  Sosyal Bilimler Enstitüsü, yüksek lisans programını tamamladı. Bir süre MEB’e bağlı bir lise de ve özel eğitim kurumlarında tarih öğretmenliği yaptı.

Üniversite  hayatı boyunca kültürel ve sosyal etkinlikleri takip eden ve çoğu zaman aktif olarak içerisinde  yer alan Bilgi, çıkardığı “Nasıl Fatih Oldu” kitabından sonra, ulusal gazetelere röportajlar verdi ve ulusal televizyon kanalları ve radyolarda canlı yayında alanıyla ilgili paylaşımlarda bulundu.

TRT’ye “Tarih yerinde anlatılır” adıyla özgün bir tarih programı yaptı. Ayrıca TRT programlarında tarih danışmalığı görevini yürüttü. İstanbul semtlerinin ortaya çıkış hikayeleri ile ilgili eseri İETT tarafından basıldı ve projesini İETT uygulamaya koydu.

Başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde tarih konferansları yapan ve ulusal sempozyumlarda bildirileri bulunan Zafer Bilgi, Fatih’in yetişme tarzı ve uzmanlık alanlarıyla ile ilgili ülke çapında konferanslar vermektedir. Ayrıca tarihi ve kültürel İstanbul turları yapan Zafer Bilgi,  Edirne, Bursa, Bilecik gibi tarihi şehirlerde, özel gruplarla saha gezileri yapmaktadır.

Araştırmacı kimliğiyle, yeni eserler ve projeler hazırlığı içerisinde olan Bilgi, 2003 yılından bu yana eğitimci olarak görevini sürdürmekte olup, şuan köklü bir S.T.K.’da yönetici olarak üniversite öğrencilerine dönük hizmet vermektedir.

Çalışmalarıyla ilgili daha detaylı bilgiye ‘ www.zaferbilgi.com ‘ sayfasından erişebilirsiniz.

Eserleri;

Osmanlı Devleti’nin 17. Yüzyıl layihaları, İstanbul, 2003 ( Lisans tezi)

Türkiye Cumhuriyeti’nin İlk Döneminde Ekonomi Alanındaki Yenilikler, İstanbul, 2005 ( Yüksek Lisans tezi)

İstanbul Tarihi Yarımada Durakları, İETT Kültür Yay., İstanbul, 2013

Nasıl Fatih Oldu, Mihrabad Yayınları (6.Baskı), İstanbul, 2017

İsmail Saib Sencer, Ayaklı Kütüphane, Mihrabad Yay., İstanbul, 2017

Kut’ül Amare Zaferi, Mihrabad Yay., 2.Baskı İstanbul, 2018

Modern Türkiye’nin Gizli Mimarı: II.Abdülhamid Han, Mihrabad Yay., İstanbul, 2020

Platformunuzu seçin ve paylaşın.