Kariyerinde Take-Off’a Hazır Olanlar Boğaziçi Üniversitesi’nde THY Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay İle Buluştu

14 Mart Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi İbrahim Bodur Oditoryumu’nda Boğaziçi Yöneticiler Vakfı ev sahipliğinde Mental HR’ın organizasyonuyla düzenlenen Mental Talks Take-Off programına THY Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay konuk oldu.

takeoff12

Etkinliğin başında BYV adına Mütevelli Heyeti Üyesi ve Kariyer ve İnsan Kaynakları Merkezi Başkan Yardımcısı Merve Alpu kısa bir konuşma gerçekleştirdi. BYV’nin öğrencilerin kariyer gelişimleri için düzenlediği faaliyetlerden bahseden Alpu, tüm katılımcıları 23 Mart Cumartesi günü aralarında THY’nin de bulunduğu pek çok önemli şirkein katılımıyla Etiler İstanbul Sanayi Odası Vakfı Sakıp Sabancı Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan 13’üncü Kariyer Festivali’ne davet etti. Merve Alpu’nun ardından Tolga İstanbullu yönetimindeki söyleşiye geçildi.

Programın ilk bölümünde Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olan Abdulkerim Çay, öğrencilik yıllarından ve bu yılların kıymetinden başlayarak kendi kariyerinden ve THYnin öğrenci ve mezunlara yönelik iş imkanlarından bahsetti. Boğaziçi’nin sadece dersler olarak değil kulüp faaliyetleri, çimler manzara, muhabbet ve elbette ki kültürü ile kendisine çok şey kattığını, öğrencilik yıllarının başka faaliyetlerde bulunmak için en uygun zamanlar olduğunu ve bu yılların kıymetini bilmek gerektiği yönünde öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Çay, tecrübelerinden ve tavsiyelerinden sonra THY’den bahsetti.

takeoff8

Son zamanlarda THY büyük bir ivme kazanarak diğer havayolu şirketlerinden üç kat daha hızlı büyüdü. Özellikle yürütmüş olduğu Afrika stratejisi büyüme hızına çok büyük katkı sağlamıştır. “THY’nin gelecek vizyonu çift haneli büyüme rakamlarına doğru stratejiler ile çıkmaktır”. diyen bu hedeflerle İstanbul’daki havaalanlarının yolcu kapasitesini taşımakta zorlandığını ve yeni havaalanının ihtiyaç haline geldiğini belirten Abdulkerim Bey, yeni havalimanı olmasaydı yaşanan yoğunluk nedeni ile THY’nin büyüme hedeflerinin gerçekleşemeyeceğini sözlerine ekledi.

takeoff9

Programın ikinci bölümünde THY’nin Take off projesi konuşuldu. THY İşe Alım Uzmanı Ömer Giderler’in proje hakkındaki bilgilendirici sunumunun ardından katılımcılar sorularını sorabilme imkanı buldu. Take off programının amacı THY bünyesine genç yetenekleri katmak ve en iyi insan kaynağını alıp değerlendirmektir.THY’nin en önemli hedeflerinden biri Dünya’da en iyi ilk üç havayolu şirketinden biri olmaktır.Bu hedefleri gerçekleştirmek için çok önemli politikalara sahip olan THY geçmişten gelen iş gelenekleri ve çalışanlarına olan cömertliği ile öğrenci ve yeni mezunlardan yoğun talep görmektedir.  Bu sebeplerle THY yeni mezun ve son sınıf öğrencilerinin de geleceğini düşünmek adına Take off projesini yürütmeye başlamıştır.

takeoff10

takeoff13

Take off ile geçen yıl güzel sonuçlar alınmış ve bu yüzden devam etmek istenilmektedir. Take off ile işe alım süreci online başvuru İngilizce ve genel yetenek sınavı ile başlayıp grup mülakatları, kişilik envanteri ve birebir mülakatlar ile sonlanmaktadır.

Başvuran adaylardan aktif sorumluluk alabilme, iyi seviyede İngilizce, analitik düşünebilme ve havacılığa ilgili olunması beklenmektedir. “Bu yönlerden Boğaziçili öğrenci ve mezunlar işe alımda çok avantajlıdır.” diyen Abdulkerim Bey bir diğer iş fırsatı olarak THY yeni mezunlardan  yetiştirilmek üzere pilot aday adayı alımı seçeneğine dikkat çekti. Süreç genel olarak;

  • İngilizce Sınavı (Dil belgesini başvuru aşamasında beyan edemeyen en az lisans düzeyinde mezun adaylar katılacaktır)
  • DLR-1 Testi (Teknik Yeterliliklerin Değerlendirilmesi)
  • CRM Değerlendirmesi (Kişilik Özellikleri ve Yetkinliklerin Değerlendirilmesi)
  • Kurul Mülakatı, Evrak Kontrolü ve Boy-Kilo
  • Sağlık Kontrolü (Uçuşa Elverişlilik) adımlarından oluşmaktadır. Süreci başarı ile tamamlayanlar ikinci pilot olarak işe başlayabilme fırsatı bulmaktadır.

Pilot alım süreçlerine dair sunum ve bu konudaki soruların da cevaplanmasının ardından THY’den 1 adet yurt içi, 1 adet yurt dışı bilet ve uçak maketi kazanma fırsatı sunan Kahoot oyununa geçildi. Program boyunca bahsedilen konulardan oluşan soruların etkinlikteki 133 kişi tarafından en hızlı şekilde cevaplanmaya çalışıldığı oyun sonunda kazananlara ödülleri Abdulkerim Çay tarafından takdim edildi.

takeoff14 takeoff15

Haber: Sümeyra Kara-İşletme’ 20

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.