Liderler Kahvesi’nde Turkcell’e Konuk Olduk

20 Aralık Perşembe günü Turkcell Genel Müdürlük binasında misafir olduğumuz Liderler Kahvesi’nde Turkcell İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Seyfettin Sağlam ile bir araya gelme fırsatı bulduk.

ss3

ODTÜ Sosyoloji Bölümünden mezun olan ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası Kalite Yönetimi dalında tamamlayan Sağlam, program kapsamında bizlerle profesyonel iş yaşamına atılım sürecinde çocukluğundan başlayan iniş-çıkışlarla dolu, azimli, başarılı hikâyesini ve değerli deneyim ve tavsiyelerini paylaştı. Bu sürece 1978’de Kuruçeşme’de bulunan tuhafiyeci dükkânında, babasına yardımcı olarak başladığını ve üniversite eğitimini tamamlayana kadar da çeşitli girişimcilik çalışmalarında bulunduğunu anlattı.

Mezuniyet sonrası ‘akademisyen olmak’, ‘girişimci olmak’ ve ‘profesyonel olmak’ gibi izlenebilecek başlıca 3 yol olduğunu ifade eden ve öğrencilerin mezun olduklarında, hangi yolda ilerlemek istedikleri konusundaki kararlarını vermiş olmalarını tavsiye eden Sağlam, “%100 kararınız ne ise, enerjinizi de zamanınızı da orada tüketin.” dedi.

ss12

Kuyumculuk, danışmanlık, bankacılık, gıda, turizm ve inşaat vb. birçok farklı sektörde profesyonel iş hayatında tecrübe sahibi olan ve sosyolog olmasına rağmen aldığı eğitimler ile IT yöneticiliği yapmaktan çekinmediğini belirten Sağlam, gelecekte gençler için özellikle 2 şeyin önemli olduğunu vurguladı:

  1. Dijital Okuryazarlık
  2. Finansal Okuryazarlık

Turkcell’de çalışmanın farklı bir deneyim olduğunu ifade eden ve şirket bünyesinde Türkiye’deki 30 ofis ile fiziki mekândan bağımsız bir şekilde, mobil çalışma sisteminin mevcut olduğundan bahseden Sağlam, Turkcell’deki çalışma hayatını yeniden düzenlerken “güven” ve “saygı” ile yola çıktıklarını, güvenmek için çok sebebin olduğunu, saatle değil verimlilikle ilgilendiklerini ifade etti. Sağlam bu minvalde güvenmenin çok ucuz bir şey olduğunu, güvensizliğin ise hayatı pahalılaştırdığını dile getirdi.

Son olarak soru-cevap kısmında yöneltilen “İnsan Kaynakları’na çalışan seçerken hangi bölümden olduğuna dikkat ediyor musunuz?” sorusunu, “Hiç dikkat etmiyoruz. Hangi bölüm olursa olsun, hikâyeniz olsun. Özgeçmişinize, gerçekten iyi bildiğiniz şeyleri yazın. Bir şeyi biliyorsanız, iyi bileceksiniz. Bir şeyi çok iyi bileceksiniz hayatta. Bir şeyi iyi bilin, derin bilin, gerçekçi bilin. Neyi bildiğinizin hiçbir önemi yok, o size bir bakış açısı kazandırıyor.” sözleriyle yanıtlayan Sağlam, mezuniyet sonrası hangi işi seçeceği konusunda emin olamayan öğrencilere ise ‘Seçenekleri Eleme Yöntemi’ni tavsiye etti.

ss2

Profesyonellik kavramı ile; hangi düzeyde hangi konseptte olursa olsun, ücretli çalışan olmayı kabul ettiğini söyleyen Sağlam, “Mutlu olduğunuz şeyi seçmeniz lazım ama yeteneksiz olduğunuz şeye çok fazla efor sarf ederseniz, iyi de yol alamazsanız o zaman mutsuz olursunuz.” diye ekledi.

“Biz yerli ve milli kavramı içerisinde, Türkiye’nin datası Türkiye’de kalmalıdır yaklaşımı içerisinde BIP’e, Yaani’ye ve yakında gelecek bir e-mail uygulamamıza, bu tür uygulama ve programlara ağırlık vermeye devam edeceğiz. Bizim önümüzdeki dönem stratejilerimiz içerisinde en birinci noktada bu duruyor. Zaten Türkiye’nin en büyük Data Center yatırımlarını da yaptık.” şeklinde Turkcell’in geleceğe dönük stratejisini ortaya koyan  Sağlam, yöneltilen başka bir soru üzerine de yıllık işe alınan yaklaşık 750 kişinin 250’sini “Genç Yetenek” programından alınanların oluşturduğunu söyledi. Sağlam 2019 yılı “Genç Yetenek”  başvurularının 2 Ocak 2019 tarihi itibari ile www.turkcell.com.tr adresi üzerinden başlayacağı haberini de bizlerle paylaştı.

Sunulan bir iş teklifini kabul etmesinde olmazsa olmaz dediği 2 temel kriter bulunduğunu belirten Seyfettin Sağlam, bunları inandığı insanların yer aldığı bir takım olması ve yapılan işin neye hizmet ettiği olarak ortaya koydu. Sağlam, son olarak yeni mezun olmuş bir öğrencinin işe alımı için sahip olması gereken kriterleri yüksek analitik düşünme yeteneği, yüksek soyutlama kabiliyeti, tutku ve sorumluluk bilinci olarak sıralayarak sözlerini tamamladı.

ss15

Liderler Kahvesi kendisi de bir Genç Yetenek olan ve 1,5 yıldır Turkcell bünyesinde çalışan mezunumuz Hasibe Özçelik’in (Politika’17) kendi hikayesini ve tecrübelerini bizlerle paylaşması ve katılımcılar arasında yapılan çekiliş neticesinde Turkcell yöneticileri tarafından 3 seanstan oluşan koçluk hizmeti hakkı kazanan 5 öğrencimizin belirlenmesinin ardından yapılan ofis turu ile son buldu.

Haber: Başak Burcu Sevik-İktisat’ 17

 

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.