Nazife Şişman İle Yayıncılık Söyleşisi:”Gündelik Hayatı Nihayet Dergi İle Okumak”

16 Mart Perşembe akşamı Yayıncılık Söyleşileri kapsamında Boğaziçi Konak’ta düzenlenen programda arkadaşlarımızdan Zeynep Çelik’in moderatörlüğünde Nihayet Dergi Yayın Koordinatörü sevgili Nazife Şişman’ı ağırladık.  Programımız genel olarak Türkiye’deki dergi yayıncılığı, Nihayet Dergisi’nin yayın serüveni, Mart sayısı ve karşılıklı sohbetimiz ile şekillendi.

ns1

1984 yılı Ekonomi- Sosyoloji çift anadal programı ile devam eden öğrenim hayatı bir şekilde yalnızca Ekonomi mezuniyeti ile tamamlanan Nazife Hanım, şu anda içerisinde bulunduğu alan ile okumuş olduğu alanın farklılaşma serüvenini bizlerle paylaşarak söyleşiye başladı.

Yayıncılık hayatına İngilizce’den dilimize çevirdiği eserlerle adım attığını belirten konuğumuz, sonrasında İzlenim Dergisi ile dergi yayıncılığına adım atmıştır. Daha sonra Anlayış Dergisi ile devam eden Nazife Şişman’ın son durağı Nihayet Dergi olmuştur. 2015 Ocak ayı itibariyle Fatma Barbarasoğlu ile birlikte çıkarmaya başladıkları Nihayet Dergi halen yayın hayatına devam ediyor. Şişman, Nihayet’in bazı çevrelerce kadın dergisi gibi anlaşıldığını fakat bunun yanlış bir algı olduğunu, derginin aslında günlük hayat hikayelerini barındırdığını söyledi.

Dergi içinde akademik, teorik ve yargılayıcı bir dil kullanmadıklarını buna karşın güzel ve özenli bir dil kullandıklarını dile getiren Nazife Şişman, herkes tarafından okunan bir dergi olmalarını buna bağlıyor. Dergiye yazı gönderen kişilerin de çok özenli olduğunu belirten Nazife Hanım, bir akademisyenin dergiye yazı yazarken ne kadar zorlandığını dile getirdiğine değindi. Aynı zamanda anlaşılırlığını konuştuğumuz Nihayet Dergi, yabancılara Türkçe öğretenler tarafından da tercih edilen bir dergi imiş.

Dergide yer alacak konulara karar verme hususunda sorulan soru sonucunda Nazife Hanım ‘’Kesinlikle son zamanda karar verilen bir konu olmuyor. Mesela şu anda aralık ayına kadar çıkarılacak dergilerin konuları belli’’ diye ekledi. Aynı zamanda derginin Mart ayı konusuna da değindiğimiz sohbetimizde, kadınların anlatılan ve anlatılmayan hikayelerinden, Batının gözündeki Doğulu kadından bahsettik. Nazife Hanım Nihayet Dergi’nin mutfağı hakkında gelen bir başka soru üzerine de derginin arka planında 5 kişi olduklarını söyledi.

ns2

 

Haber: Sema Işık- Fen Bilgisi Öğretmenliği ‘17

Platformunuzu seçin ve paylaşın.