Orada N’oluyor Programında Gündemimizde Çin Vardı

Dünya ticaretindeki payını yükselen bir hızla artırarak bu alanda dünya lideri konumuna gelen, ABD’nin ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’i, 9 Mart Cuma akşamı düzenlenen “Büyüme ve Borçlanmada Sürdürülebilirlik Açmazında Bir Dev: ÇİN” başlıklı Orada N’oluyor programında Doç. Dr. İbrahim Turhan’ın moderatörlüğündeki sohbette Çin’de ikamet eden ve ülkeyle 25 yıldır ticari ilişkileri olan, Boğaziçi Yöneticiler Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi İş Adamı Faysal İnci’den dinledik.

fi1

Doç. Dr. İbrahim Turhan moderatörlüğünde gerçekleştirilen programda, Çin ekonomisine dair bugüne kadar duymadığımız pek çok şey öğrendik.

İbrahim Turhan’ın konuşmasıyla başlayan program Faysal İnci’nin konuşmasıyla devam ederken ardından soru-cevap kısmına geçilerek dinleyicilerin merakları giderildi. İbrahim Turhan bizlere Çin ekonomisi ile ilgili genel bilgi verirken Faysal İnci konu hakkında daha fazla detay öğrenmemizi sağladı.

İbrahim Turhan, dünya ekonomisinin büyümesinin %3’ünün Çin sayesinde olduğunu ve Çin’in kırsal kesimde “yedek iş gücü” bulundurduğunu ve gerektiğinde bu iş gücünü reele çevirdiğini anlattı. Faysal İnci, konuşması sırasında veriler şeffaf olmadığından analiz yapmanın zor olduğunu söylerken Çin’in milli gelirinin 3 katı kadar borcu olduğunu belirtti.

fi3

Faysal İnci, “İnsan, Çin’de 1 hafta yaşayınca çok şey bildiğini zanneder, 1 yıl yaşayınca bir şey bilmediğini fark eder, 10 yıl yaşayınca hiçbir şey bilmediğini anlar” diyerek Çin’de işlerin ne kadar karışık olduğunu özetledi.

fi2

Haber: Büşra Tuncel – İşletme’20

Platformunuzu seçin ve paylaşın.