Psikoloji Okumalarının Yeni Dönemdeki İlk Oturumunu Gerçekleştirdik

Yeni öğrenim yılının ilk psikoloji okumasını 25 Kasım Cuma günü gerçekleştirdik. Zehra Ağır’ın (Psikoloji’ 09) yönetimindeki etkinlikte ‘’günümüzde sıkça rastladığımız gelecekte ise daha çok karşı karşıya kalacağımız psikolojik rahatsızlıklar’’ üzerinde durduk.

z1

Günümüzde en sık rastlanan altı farklı psikolojik rahatsızlığı ele aldık. Bunlar;

  • Hypercusis ( Misophonia) (Phonophobia)

Rahatsız olunan sese karşı aşırı duyarlı olma durumudur. Bu sesler takıntı haline gelip kişinin yaşamını etkiliyorsa bu psikolojik bir rahatsızlık olarak değerlendirilir. Örnek olarak klavye tuş sesi veya saat tıkırtısı verilebilir.

  • Ortorexia

Sağlıklı besin tüketme takıntısıdır. Yeme bozuklukları altında tıkanırcasına yeme ve gece yemek yeme sendromu olarak iki alt dalı vardır.

  • Biorexia

Özellikle erkeklerde görülen (Fitness’a giden erkeklerin onda birinde) görülen kas yapma takıntısıdır.

  • Diablumia

Şeker hastalarında görülen bir rahatsızlıktır. Doktorun verdiği insülin miktarından daha az miktarda insülin kullanan hastanın metabolizması hızlı çalışır ve kilo vermeye başlar. Fakat bu durum böbreklerini ve gözlerini kötü etkiler.

  • Acting like a baby

Sosyal hayatında normal olan bireyin, kendi evine girdiği andan itibaren bebek gibi davranmasıdır. Bu kişiye eşi veya sevgilisi bakıcısıymış gibi davranır. Davranış bozukluğudur.

  • Parafililer

Cinsel yönden sapkınlıklardır. Teşhircilik, çıplaklık korkusu, fetişizm, travestisizm, pedofili, ensest gibi alt dalları vardır.

Programda tüm bu sayılan hastalıkların modern çağda ortaya çıkma sebeplerinden, niçin yaygınlaştığından, genellikle kimlerde görüldüğünden ve tedavi yöntemlerinden bahsedildi.

Haber: Zehra Betül Meriç-PDR’ 20

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.