Sakıp Sabancı Müzesi Gezimizde Buluştuk

11 Şubat Pazar günü öğrenci ve mezunlarımızla beraber Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenmekte olan “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisini gezdik.

ssm1

Rehber eşliğinde gerçekleşen gezide dünyaca ünlü Çinli sanatçı, fotoğrafçı, film yapımcısı ve mimari tasarımcı Ai Weiwei’nin porselen çalışmalarına odaklanan, sanatçının hem hayat hikâyesinin, hem de onun el sanatları geleneğine ve sanat tarihine yaklaşımını yansıtan eserlerini gördük.

Sanat yaşamı boyunca var olan değer sistemlerini sorgulamak için farklı dönüştürme yöntemleri kullanan Weiwei’nin “Han Hanedanlığı Dönemine Ait Vazoyu Düşürmek” “Nehir Yengeci” ve “Ayçekirdekleri” isimli çalışmaları sergide dikkat çeken eserler arasında yer almaktadır. Bir insan hakları savunucusu olan Weiwei, insanlığın küresel boyuttaki dramı olan mülteci sorununa da porselenlerinde geniş şekilde yer vermiştir. Weiwei eserlerinin tasarımında geleneksel formları kullanıp yeni bir dil oluşturma yoluna giderek “geleneği dönüştürmek” anlayışını benimsemiştir.

ssm23

“Sanat ifade özgürlüğüdür. Sanat müzelerde sergilenmek ya da duvara asılmak için yapılmaz. Sanat gönüllerde yaşamalıdır. Sıradan insanlar da herkes gibi sanatı anlayabilmelidir. Sanatın elit ya da gizemli olduğunu düşünmüyorum.” düşüncesinde olan Ai Weiwei’nin günümüz dünyasıyla ilgili mesajlarını geleneksel Çin el sanatları aracılığıyla aktardığı özgün sergiyi 35 kişilik grubumuzla rehber mihmandarlığında gezerek mensuplarımızla farklı bir etkinliği daha gerçekleştirmiş olduk.

ssm3

Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki buluşmamızda, Ai Weiwei sergisinin ardından 14. yüzyıl sonlarından 20. yüzyıla kadar uzanan sürede hazırlanmış sanatlı el yazması Kuran-ı Kerim nüshaları ve dua kitapları, Osmanlı hattatlarının ayet, hadis ve güzel sözleri farklı hat karakterleriyle yazdıkları kıt’a, murakka ve levha halindeki hüsnü hatları, Osmanlı padişahlarının tuğralarıyla donanmış, kimisi tezhipli resmi belgeler ve hattatların yazı araçlarının yer aldığı Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nu da görme fırsatı bulduk.

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.