Sevde Sevan Usak’la”Paylaşmaktır Hayat”

15 Nisan Perşembe akşamı Türkiye’ den Afrika’ya uzanan bir iyilik köprüsü kuran, bir Masaai yerlisiyle evlenip Tanzanya’da Elarai köyüne yerleşen Sevde Sevan Usak ‘ın hikayesini dinleyeceğiz.

Kara kıtanın beyaz gelini, bizlere şehir merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde su kuyusu, tarımsal projeler ve okullara meyve fidanı ekimi gibi faaliyetlerle iki ülke halkı arasında ortak bir gönül dilinin nasıl kurulduğunu anlatacak.

Saat 22.30’daki söyleşimize hepinizi bekliyoruz.

Lütfen KAYIT OL butonu ile teyit iletiniz.

Saygılarımızla,

BYV-Fikir Sanat ve Medeniyet Komisyonu (FSM)

SEVDE SEVAN USAK

1969 İsviçre doğumlu. İlköğretim çağına kadar İsviçre’de yaşadı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. 18 yıl ulusal yayın yapan radyolarda radyoculuk yaptı. Bu programlardan 4 ödülü oldu. Türkiye’nin en sevilen 100 kadını listesini girdi, en iyi kültür programı ödülü aldı, çocuk yayıncılığına yaptığı katkılardan dolayı ödüllendirildi. 20 yılı aşkın bir süredir çocuk yayıncılığı alanında çalışıyor. Çocuk Yayıncılığı ve radyo programcılığını 10’larca yıl birlikte sürdürdü. Birkaç yayın evinde editörlük ve yayın yönetmenliği yaptıktan sonra son 10 yıldır Kağıt Gemi Ajans bünyesinde belediye ve bakanlıklara projeler hazırladı. 500’ün üzerinde kitap projelendirip,  çocuklara ulaşmasını sağladı. Halen Kağıt Gemi Ajans’ta projeler üretmeye devam ediyor. Tüm bunları yaparken bir taraftan da dünyayı gezdi. 70’in üzerinde ülke gördü. Ayrıca gittiği yerleri fotoğrafladı. Son 15 yıldır gazete ve dergilere gezi yazıları yazıp, fotoğraflar veriyor. Yine son 9 yıllık süreçte, Stk Dernek ve Vakıflara gönüllü fotoğrafçılık yapıp, projelerin fotoğraflamak için onlarla da pek çok ülkeye gitti. Tanzanya’da tanıştığı eşi ile bundan 7 yıl önce evlenerek, Tanzanya’yı da memleketi yaptı. Tanzanya’da Rafiki Organisation ve Türkiye’de Paylaşmaktır Hayat Derneği’ni kuran Sevde Sevan, Tanzanya’da ve eşinin köyü olan Elerai’de bölge halkının hayatlarına dokunan projeler yapmaya gönüllü olarak, yılın çoğunu Tanzanya’da, kalanını da Türkiye’de geçiriyor. Tanzanya’da evlat edindiği 2 çocuğundan vakit kalırsa da dünyanın bir yerlerine gitmeye ve fotoğraf çekmeye devam ediyor… Bu arada onlarla birlikte gezmek için de gün sayıyor…

Platformunuzu seçin ve paylaşın.