Sinemaseverleri Boğaziçi Konak’ta İhsan Kabil ile Buluşturduk

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı olarak 1 Aralık 2016 günü gerçekleştirdiğimiz Sinema Söyleşisi’nde İran sinemasının ünlü yönetmeni Mecid Mecidi’nin son zamanlarda büyük yankı uyandıran ‘Hz. Muhammed’ filmini sinematografik açıdan değerlendirmek üzere usta sinema yazarı İhsan Kabil ile keyifli bir program gerçekleştirdik.

ik2

Osman Nergiz’in (TKL’ 17) moderatörlüğünde Boğaziçi Konak’ta gerçekleşen programda;

  • İhsan Kabil ve özgeçmişi
  • İranlı yönetmen Mecid Mecidi’nin kişiliği ve yönetmen olarak beyaz perdedeki özellikleri
  • “Allah’ın Elçisi” filmi ve film hakkındaki güncel tartışmalar
  • “Allah’ın Elçisi” filmi ve filmin sanatsal yönü (ışık, müzik, ses vb. özellikleri)
  • Ve İhsan Kabil hocamızın film yayınlanmadan önce Mecid Mecidi ile olan arkadaşlığı, film vizyona girmeden film hakkında şahit oldukları ve düşünceleri konuşuldu.

ik1

İran sineması, yönetmen Mecid Mecidi ve Allah’ın Elçisi (Hz. Muhammed) filmi konulu söyleşimizde; “Aslolan, kesinlikle ümitsizlik olmamalı, sorunların üzerine yürünmeli, tartışmaya açmalı ve açık olmalı, yapıcı ve idealist olan yaklaşımların önü açılmaya çalışılmalı. Aksi takdirde, şikayet etmeye, yakınmaya, tenkit etmeye devam edeceğiz; öte yandan inşa edici atılımların da önünü açmamakla, destek olmamakla bu şikayet tavrı kangrene dönüşen bir kısır döngü olarak sürgit karşımıza çıkacak.

Televizyon ve dizi salgınının her yanı sardığı bir ortamda, sinemadan söz etmek bazen marjinal kalıyor gibi görünse de, sinemanın büyüleyici gücünün hakkını vererek, burada kalıcı ve kurucu bir sanat mesaisinin gelecek kuşaklar için ne denli bir önem arz ettiğini belirtmeye gerek yok” şeklinde bir ifadeyle dinleyicilere sanat, sinema, ve hayata dair düşüncelerini ifade edebileceğimiz İhsan Kabil hocamıza bu keyifli buluşma için çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Haber: Ergun Bakar (Tarih-2017)

Platformunuzu seçin ve paylaşın.