Süleyman Özdil Keyifli Sohbetiyle Liderler Kahvesi’ndeydi

28 Ekim Cuma günü gerçekleşen senenin ilk Liderler Kahvesi etkinliğinde Halk Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Özdil’i TT İnsan Kaynakları İş Ortaklığı Grup Müdürü Kenan Şahan’ın moderatörlüğünde Etiler Saray Muhallebicisi’nde ağırladık. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü mezunu olan Özdil, Liderler Kahvesi etkinliğimizin güzelliği ve şiarı olan sohbet ve muhabbet ortamını samimi tavsiyeleri ve hatıraları ile konuşması boyunca inşa etti.

so3

Hz.Allah’ın insana belli noktalarda, özellikle büyük konuşmaların neticesinde, kendisini hatırlattığını ifade eden Özdil, üniversiteden mezun olur olmaz hemen İstanbul’a dönmeyi planlarken diplomasına soy isminin yanlış yazılması ile İstanbul’a birkaç gün daha geç dönebiliyor. Mezuniyetinden sonra özel bir şirkette Müfettiş Yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Özdil çalışma hayatının ilk gününden itibaren işsiz kalmak pahasına da olsa değerlerini yaşamaktan çekinmediğini ve gizlemeye lüzum duymadığını ifade etti.

O zamana kadar burs çekmek dışında banka ile işi olmadığını söyleyen Özdil, Albaraka Türk’te çalışmaya başlıyor. İçlerinde Barbaros Ceylan Bey’in de bulunduğu “insan olma ve insan kalma” davasına sahip kişilerden oluşan bir ekibinin içine dahil oluyor. Ekip olarak mesai kavramı olmadan çalıştıklarını, şirket için olduğu kadar kendilerine yatırım yapmak adına da işten sonra bir araya gelip Tefsir, Hadis, Tarih, İktisat vb. alanlarda çalışmalar yaptıklarını ifade eden Özdil, böyle kadroların ancak takdiri ilahi neticesinde bir araya gelebileceğini ilave etti. Bu kadronun ilerde, üniversiteli gençlere yol göstererek “borçlarını ödemek” adına Ekotek Vakfı ve Hamilik Okulu Vakfı’nın tohumlarını attığını dile getiren Özdil, hala daha borcumuzu nasıl öderiz sorusunun cevabını aradıklarını ekleyerek sözlerine devam etti.

so1

Ekipteki birçok insanın şirketten ayrılmasından sonra Albaraka Türk’ten ayrılarak farklı bir özel firmada Finansman Koordinatörü olarak işe başlıyor ve şirket 1.5 sene sonra 94 krizi nedeniyle iflas ediyor. Sonrasında İhlas Finans Kurumu’nda çalışmaya başlıyor ve Genel Müdür Yardımcısı olarak bu kurum da iflas edinceye kadar devam ediyor. Çalıştığı 2 şirketin de iflas etmesinin ve aradaki işsizlik süreçlerinin moralini çok bozduğunu aktaran Özdil, bir daha bankada çalışmam diyerek ticarete atılmaya karar verdiğini ifade etti. Bu esnada Murat Ülker “40 yaşından sonra tüccarlık mı olur?” diyerek kendisini Family Finans’a çağırıyor ve Genel Müdür Yardımcısı olarak Family Finans’ta çalışmaya başlıyor. İlerleyen süreçte yeni gelen Genel Müdür ile anlaşamayacağını düşünerek şirketten ayrılıyor ve kısa süreli bir işsizlik dönemine daha giriyor.

Üniversite boyunca “Ben devlette çalışmam” dediğini ifade eden Özdil, takdiri ilahi ki, Yönetim Kurulu Üyesi olarak TMSF’nin alt kurumu olan Birleşik Fon Bankası’nda göreve gelerek kamu serüveninin başladığını aktardı.

6 senelik BFB tecrübesinin ardından, Ankara’dan yapılan atamayla TMSF’de Kurul Üyesi olarak göreve geliyor. Üç senelik Kurul Üyeliği görevinin ardından iki sene çalışma yasağı olduğu için Hamilik Okulu’nda bol bol vakit geçireceğini düşünen Özdil, tam o esnada Halk Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getiriliyor. Hala devam eden Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi ile beraber en uzun süre kamuda çalıştığını ifade eden Özdil, hayatta bazen plan yapmaktan ziyade gelen fırsatları doğru değerlendirerek gayret etmek gerektiğini ilave etti. Çalışma hayatı boyunca sadece bir kişiyi işten çıkardığını ve sadece bir iki kez sesini yükseltmek durumunda kaldığını ifade eden Özdil, insanlar tarafından sevilmeyi önemsediğini, her zaman yaptığı işi en iyi şekilde yapmayı kendisine şiar edindiğini ekledi.

Süleyman Özdil bizlere konuşması süresince bazı kitap önerilerinde de bulundu. Bu kitaplar şöyledir:

Cemal Kafadar – Kim Var İmiş Biz Burada Yoğ İken

Charles Eisenstein – Sacred Economics (Kutsal Ekonomi)

Konuşması boyunca iyi bir insan olmanın ve iyi bir insan olarak kalmanın önemini vurgulayan Özdil, Aliya İzzetbegoviç’in öğütlediği gibi aklınızda insan olma davası varsa kendinize yatırım yapmalısınız diyerek konuşmasını bitirdi.

Haber: Mehmet Emin Öztürk-Endüstri Mühendisliği’ 17

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.