Veysel Berk’i Girişimcilik Sohbeti’nde Misafir Ettik

15 Ekim Çarşamba günü Boğaziçi Konak’ta Satı Yelen’in (E&E Müh’ 09) moderatörlüğünde gerçekleştirilen Girişimcilik sohbetinde Wallit Genel Müdürü ve Kurucusu Veysel Berk’i ağırladık.

gs1

ABD’nin eski enerji bakanı Steven Chu ile kansere çözüm bulacak mikroskobu geliştiren bilim adamı Veysel Berk, son girişimiyle profesörlükten vazgeçerek çaycı oldu.

Veysel Berk akademik hayatı sayısız başarıyla dolu olan bir bilim adamı… Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü bitirdikten sonra eğitimine Amerika’da Massachusetts Institude of Technology (MIT)’de staj yapan Berk, University of California Berkeley’den doktora programına kabul almış. Stanford Üniversitesi’nde kronik hastalıklara sebep olan mikropların vücuda girişinin incelenebildiği gün ışığıyla çalışan mikroskobu üretmiştir.. Bu mikroskopun kullanılabileceği bir enstitü kurarak burada çalışmalarına devam ederken, laboratuar çalışanlarının birbiriyle iletişim kurması için sanal duvar fikrini ortaya attı.Silikon Vadisi tarafında desteklenen bu fikri geliştirerek ‘’Wallit’’ adlı uygulamayı yaptı. Bu uygulama çok fazla kişi tarafından ilgi gördü ve Apple tarafından ‘’Future Apps’’ olarak tanıtıldı.

Memleketine duyduğu özlem onu 9 ay öce Türkiye’ye getirmiş. Burada ekip arkadaşlarıyla bir ofis kiralayarak ‘Fund’ projeleri ile ilgilenmeye başlıyorlar ve bu arada Amerika’daki Enerji Bakanı Steve Chu tarafından Standford Üniversitesi’nde hocalık yapması için teklif geliyor. Veysel Berk ülkesinde kalmayı tercih ederek ekibiyle çalışmalarına devam ediyor. Uzun süren ofis çalışmalarından sonra ofisin temizlenmesi için bu sektördeki şirketlerle iletişime geçiyor. Bu sayede temizlik sektörünün yetersiz olduğunun farkına vararak geliştirmek istiyor ‘Evebirilazim.com’ adındaki ev ve ofis temizliği için bir internet sitesi kurdu. Bu esnada Trump Towers’ta ofisi bulunan Berk burada bir çaycı açmaya karar verdi. Böylece yeni bir projenin tohumları atılmış oldu.

gs3

AVM’nin en alt katındaki ve en sondaki dükkanı kiralayan Berk, ‘Çaycı’ adındaki kafeyi kurmaya karar verdi. AVM’de gerçekten çay içilebilecek bir yer olmadığını gözlemleyen Berk, “Türkiye en yakın rakibinden 3 kat daha fazla çay içen bir ülke. Türkiye’de hergün 250 milyon bardak çay içiliyor. Buradan yola çıkarak 15 dakikada çay demlenecek bir yer açmaya karar verdik” dedi. Berk, “Aynı kalitede çay tadı yakalayabilmek için porselenden, metale kadar tüm demlikleri denedik. Son olarak bir şirketin ürettiği çay makinesini seçerek üzerinde çalışmaya karar verdim. Bu makine tam istediğim lezzette çay demleyemiyordu. Demleme ısısından dakikasına kadar birçok özelliği değiştirdim. Hataları da üreteci şirkete göndererek makine özelliklerinin de değişmesini sağladım” dedi.

Fiyat konusunda da Trump Towers çalışanlarının istediği fiyatı belirleyebilmesi için anket düzenleyen Berk, 1 TL’lik fiyatta karar kıldı. Açılıştan sonra Trump Towers çalışanları Çaycı’nın müdavimi olmuş durumda. Berk’in verdiği bilgiye göre günde 1000 kişi çay içmek için geliyor. Bu arada Veysel Berk’e dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Stanford Üniversitesi’nden profesörlük teklifi geldi. Ancak Berk, hem annesinin yanında olmak hem de Türkiye’deki girişimlerinin yolunda gitmesinden dolayı profesörlük yapmayı düşünmediğini belirtiyor.

Berk son olarak bizlere girişimciliğin genetik olmadığını, öğrenerek edinildiğini, bu yüzden üretkenliğin genç yaşlarda olması gerektiğini  vurguladı.

Haber: Hatice Oymacı(İngilizce Öğretmenliği’ 15)- Maşite Demirezen (Uluslararası Ticaret’ 18)

Platformunuzu seçin ve paylaşın.