Yönetişim Sohbetleri’nin İlk Programında Hasan Kaya’yı Dinledik

Günümüz dünyası ve Türkiye’deki şirketlerin değişik yönetim birimlerindeki çalışma prensiplerini ve yaşadıkları trendleri anlatarak, iş hayatına yeni atılan öğrenci arkadaşlarımızın ufuklarını genişletmek ve doğru mesleki kararları vermelerine yardımcı olmak maksadıyla düzenleyeceğimiz yeni sohbet dizimiz “Yönetişim Sohbetleri’’nin ilkini 22 Ekim Perşembe günü Boğaziçi Konak’ta gerçekleştirdik.

hk1

Hasan Hüseyin Aydın’ın moderatörlüğünde Turkcell İletişim Hizmetleri A. Ş. İnsan Kaynakları Direktörü Hasan Kaya’yı (Politika’99) konuk ettiğimiz programımız, dolu dolu ve keyifli bir sohbet havasında geçti.

Katılımın oldukça yüksek olduğu, samimi ve keyifli geçen sohbete konuğumuz eğitim ve kariyer hayatını özetleyerek başladı. Üretim ve hizmet sektörlerindeki İnsan Kaynakları fonksiyonlarının farklı rollerini karşılaştırmalı olarak anlatan konuğumuz, bu sayede sadece çalışma alanı değil sektör seçimi konusunda da öğrencilere yön verecek tavsiyelerde bulundu. Bu iki sektörü karşılaştırırken de İK fonksiyonlarına, renkli ve renksiz yönlerine değinerek kariyerine bu alanda yön verecek öğrenciler için oldukça faydalı bilgiler paylaştı. İnsan Kaynakları’nda teknik bilginin gerekliliğini ve çalışana dokunmanın; samimiyet, dürüstlük, tutarlılık ve güvenin önemini anlattı.

Etkinliğin soru-cevap kısmında ise;

  • Lider işletmelerde İK’nın sorumluluğu
  • Farklı sektörlerde çalışan farklı profillerdeki çalışanların İK’ya bakış açıları
  • İnsan Kaynakları’nın geçmişten günümüze değişen parametreleri
  • Doyum noktasına ulaşan ve büyümekte olan şirketlerde yetenek yönetimi
  • Şirket bağlılığı ve şirket bağımlılığı
  • Global şirketlerde kariyer imkânları gibi öğrenci ve mezun arkadaşlarımızın yönelttiği soruları tecrübelerinden örnekler vererek cevapladı.

Sohbetimizin sonlarına doğru IK’da kariyer yapmak isteyenlere tavsiyeler veren Hasan Kaya, uzmanlık alanı seçmenin ve seçilen alanda uzmanlığı derinleştirmenin öneminden bahsederek konuşmasına son verdi.

Haber: Merve Alpu-Sosyoloji’ 15

Platformunuzu seçin ve paylaşın.