ABD-İran Nükleer Müzakerelerinin Gölgesindeki Ortadoğu’yu Yusuf Özhan’la Konuştuk

28 Kasım Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü öğrencilerinden Salih Ünüvar’ın moderatörlüğünü yaptığı “Orada N’ oluyor ?” da  Star Gazetesi Dış Haberler Editörü Yusuf Özhan’la  “ABD-İran Nükleer Müzakerelerinin Gölgesinde Ortadoğu’da N’ oluyor?” konusunu konuştuk.

on1

“Irak ve Suriye üzerinden Ortadoğu’da neler oluyor? İran nükleer programları neler? ABD’nin İran’a nükleer müzakerelerle yaptırım uygulamaya çalışıp, Ortadoğu’da gittikçe kaybettiği gücünü tekrar geri kazanmaya mı çalışıyor?” sorularının yanıtlarının arandığı programda kayda değer bilgiler ışığında hoş bir sohbet gerçekleşti.

ABD ve İran’ın, Irak ve Suriye üzerinden Ortadoğu’yu kontrol edebilmek için, kapalı kapılar ardında neler yaşandığını anlatan Yusuf Özhan, ABD’nin Ortadoğu’daki demokratikleştirme rolündeki büyük başarısızlığına ve 2008 Krizinin ABD’yi hangi ölçülerde etkilediğine değindi. ABD’nin Suriye olaylarına pek müdahil olmamasının asıl nedeni, bütün bu karışıklıklardan yararlanarak Ortadoğu’daki söz söyleme hakkını yeniden kazanması denilebilir. Ortadoğu’daki bütün bu karışıklardan en kârlı çıkan ülkenin İran olduğunu dile getiren Özhan, karışıklıkları bahane ederek, batılı ülkelerden istediği hemen hemen her şeyi elde edebiliyor olması ile İran’ın, Suriye ve Irak’taki kargaşanın bitmesini istemediğini söyledi.

Ortadoğu’da sevindirici haberlerin gelmemesinin asıl nedeninin, bütün büyük ülkelerin kendi çıkarları doğrultusunda Ortadoğu’da hamle yapmasından kaynaklandığını söyleyen Yusuf Özhan, 7 aylık müzakere döneminin sonuna kadar da herhangi olumlu bir gelişme yaşanmayacağını dile getirdi.

Yusuf Özhan program sonunda katılımcılardan gelen soruları da cevapladı.

 

 

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.