ABD’deki Ferguson Olayları Çerçevesinde Irkçılığı Konuştuk

19 Mart Perşembe günü düzenlediğimiz Orada N’oluyor? programında İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Zübeyir Nişancı’yı misafir ettik. Salih Ünüvar (İşletme’ 15) moderatörlüğünde yapılan sohbette “Amerika’da Irkçılık ve Ferguson Olayları” konusunu ele aldık.

zn1

Chiago’da bulunan Loyola Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayıp, Şubat ayı itibariyle Türkiye’ye dönen hocamız, Amerika’daki ırkçılık meselesinin temellerinden bahsetti. Siyahlar ve beyazlar arasındaki, kuzey-güney mücadelelerini, ekonomik koşullarla suç oranları arasındaki ilişkileri istatistiklerle ortaya koydu.

Halen Chiago’nun güneyinin siyahi göçmenlerce dolu ve bu bölgedeki suç oranının oldukça yüksek olduğunu, otel ve hapishanede bir gecede kalan insan sayıları karşılaştırıldığında hapishanede kalanların sayısının daha fazla çıktığını belirtti. Güneydekilerin kuzeye gelmesine yönelik önlemler alınmaya çalışıldığını, siyahilerin hele hele de suç işlemişlerse doğru düzgün iş bulamadığını ve bunun da onları tekrar suça iterek  hayatlarını bir kısır döngüye dönüştürdüğünü ifade etti. Suç oranları karşılaştırıldığında en yüksek oranın siyahilerde olduğunun görüldüğünü ve herhangi bir olayda doğrudan onların suçlu görülebileceği ihtimalini vurguladı.

ABD’de bir Siyahi (African Amerikan) ferdin Ferguson şehri polisi tarafından öldürülmesi ve  olay yerinde cesedinin uzunca bir süre bekletilmesi sonrası yayılan ve Türkiye’de Ferguson Olayları veya Ferguson Protestoları diye bilinen olayların temelini, Amerika’daki ırkçılığın ve ırkçılığa tepkilerin güncel dinamiklerini, olayları yakından takip edebilme fırsatı bulabilen konuğumuz Dr. Zübeyir Nişancı ile bu bağlamda değerlendirmiş olduk. Sunum sonunda gelen soruların cevaplandırılması ve hediye takdiminin ardından program son buldu.

Haber: Salih Ünüvar-İşletme’ 15

zn2

Platformunuzu seçin ve paylaşın.