Abid Yaşaroğlu Rehberliğinde İstanbul’u Dinledik

Bir şehrin doğum günü olur muymuş hiç demeyin, söz konusu şehir İstanbul ise onun bir doğum günü vardır ve hatta doğum günü olan tek şehirdir. 11 Mayıs 330’da tüm dünyanın gözlerini üzerinde topladığı, tarihiyle, hikayeleriyle, konumuyla ünlü İstanbul kurulmuştur.

istanbul9

Biz de hanım öğrenciler olarak bu güzel şehrin tarihini biraz daha yakından tanımak istedik. 25 Ekim Cumartesi günü, Tarihçi Abid Yaşaroğlu Hocamız’ın rehberliğinde, İstanbul’un merkezi olabilecek Fatih’ten başlayıp Beyazıt’a uzanarak, tarihin bize fısıldadıklarını dinledik.

Klasik şehir turlarının aksine, belli başlı, belirgin yerleri gezmekten çok, her zaman gözümüzün önünde olan ama bizim yoğun(!) hayatlarımızdan dolayı görmediğimiz, fark etmediğimiz, en yakınımızdaki tarihi hissettik.

Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri’nin İstanbul’u işgal değil inşâ ettiğini, İstanbul’un başından geçenleri ve daha bir çok şeyi Abid Hocamız’ın etkileyici anlatımıyla öğrenme, yorumlarımızla hocamıza eşlik etme fırsatımız oldu.

Önünden geçtiğimiz her taşın bir anlamı olduğunu bilerek, İstanbul’u hakettiği gibi yaşamak umuduyla bir sonraki İstanbul gezimizi bekliyoruz.

Haber: Büşra Teke-Moleküler Biyoloji ve Genetik’14

Platformunuzu seçin ve paylaşın.