Asitane Sohbeti’nde Leyla İpekçi’yle Beraberdik

Vakfımızın hanım mezun ve mensuplarına yönelik düzenlemiş olduğu Asitane Sohbetleri’nde Mayıs ayı konuğu olarak gazeteci – yazar Leyla İpekçi’yi ağırladık.

“Bizi Buluşturan Dillerde…” başlıklı sohbetimiz, kısa bir vakıf tanıtımı ve bilgilendirmenin ardından, Leyla Hanım’ın içten paylaşımları ve karşılıklı fikir alışverişleriyle şekillendi.

Leyla Hanım sözlerinde, Lübnan-İsrail olayları sırasında destek vermek amacıyla bulunduğu Lübnan’daki gözlemlerinden hareketle, bizi bir noktada buluşturma gücüne sahip olan dilin aslında ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Lübnan’daki insanların yaşadıkları tüm sıkıntılara rağmen şükrediyor oluşlarından ne kadar etkilendiğini, burada kullandıkları dilin,üslübun kendilerinde ne kadr çok şeyi değiştirdiğini, bu manzaradan çıkardıkları çok dersler olduğunu söyledi.

Yine, Lübnan-İsrail olayları sırasında, tanklar karşısında, küçücük elleriyle ‘dur’ işareti yapan küçük bir kızın fotoğrafı üzerinden, dilin etkinliğinden bahsetti. İnsanlık adına, insan kalmak için yapılan küçük bir hareketin ya da ifadenin, bizler için ne denli önemli olduğunu belirtti. Bu küçük kızın tanklara yaptığı ‘dur’ işareti gibi, küçük ifade ya da duruşların da bir dil olduğunu, safımızı belli etmek adına bir yaklaşım olduğunu vurgulayan Leyla Hanım; Hz. İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca misali bir yaklaşım olsa da bu duruşun ‘insan’ kalmak adına atılan önemli bir adım olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Son dönemde başörtüsü problemlerinde kullanılan üslup ve içerik de, sohbetimizin bir diğer konusuydu. Zaman zaman çözümsüz kalan bu konudaki temel problemin, ortak bir dil/üslup geliştirilmemesinden kaynaklandığını belirten Leyla Hanım, bu konuda meselenin ana kaygılarını yansıtan ortak bir söylemin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, bu konu üzerine ayrıntılı olarak düşünülmesi gerektiği noktasındaki tavsiyelerini paylaştı.

Cemile Sultan Korusu’nda, samimi bir atmosferde gerçekleştirdiğimiz sohbetimiz, vakfımız adına Leyla Hanım’a verilen hediyenin takdimi ve başka programlarda bir araya gelme temennileriyle sona erdi.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.