Soğuk bir günde sıcak bir sohbet…

Yeni senenin ilk Asitane kahvaltısını 16 Ocak Cumartesi günü kalplerimizi ısıtan sıcacık sohbeti eşliğinde Dr. Gülsen Ataseven Hanımla birlikte gerçekleştirdik.


 

Gülsen Hanımın konuşmasına başlarken vurguladığı ilk nokta zamanın bizler için ne denli kıymetli olduğuydu. Hadis-i Şeriflerden öğrendiğimiz üzere, kıyamet günü insanlara sorulacakların başında ömürlerini ve gençliklerini nerede geçirdikleri olacaktır. Bu bağlamda Gülsen Hanım, yaptıklarımızdan sorumlu olduğumuz gibi yapmadıklarımızdan da sorumlu olduğumuzun altını çizdi. Topluma ve tüm insanlığa faydalı olabilmek adına sarf ettiği çabanın ilerleyen yaşına rağmen devam ettiğini, hizmet edebilme heyecanını hâlâ taze tuttuğunu konuşmasının satır aralarından okumak mümkündü.


 

Gülsen hanımın 50 yıla yaklaşan bir süredir çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yaptığı çalışmalar sohbetimizin ana başlığıydı. Dr. Gülsen Ataseven 1994 yılında kuruculuğunu yaptığı Gökkuşağı Kadın Platformunun (GİKAP) ilgi sahası dâhilinde birbirinden farklı kadın dernekleri, vakıfları ve girişim grupları, dernek ve vakıfların kadın kol, komisyon ve komiteleri, kadın meslek grupları vb. kadın sivil toplum kuruluşları arasında iletişim, bilgi akışı, istişare ve işbirliği zemini sağlamıştır. Platformun çatısı altında şu an 50’den fazla dernek bulunmaktadır. GİKAP sayesinde bu derneklerin toplum ve kadın yararına tek başlarına yapamadıklarını işbirliği ile yapmak amaçlanmıştır. Gülsen Hanım sohbetinde GİKAP bünyesindeki alt çalışma gruplarından ve hayata geçirilen projelerinden de detaylıca bahsetti.


 Asitane Konak Sofrası’nda nâmıdiğer İbrahim Paşa Konak Sofrası’nda başladığımız sohbetimiz öyle akıcı ve içtendi ki, sohbetimizi ancak öğlen namazlarımızı eda etmek için gittiğimiz Şakirin Camii’nde sonlandırabildik. Gülsen Hanım birlik ve beraberlik içinde olmadaki rahmet ve bereketin altını çizdi ve yakın bir tarihte tekrar bir araya gelmek üzere bizlere veda etti.


 

Fatma Betül Aysan-Kimya Mühendisliği-2006

 

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.