Gazeteci-Yazar Ahmet Taşgetiren “Aslında Ne Oldu?” Programına Katıldı

2 Aralık Salı günü düzenlediğimiz Aslında Ne Oldu? programında Gazeteci-Yazar Ahmet Taşgetiren konuğumuz oldu. Moderatörlüğünü Erkam Özbudak’ın (Makine Mühendisliği’11) üstlendiği programda, Taşgetiren’in Akil İnsanlar Heyeti tecrübelerinden istifade ettik.

at1

Ahmet Taşgetiren içinde Kürt, Laz, Alevi, Sosyalist gibi pek çok siyasi ve etnik kimliğe sahip üyeyi barındıran akil insanlar heyeti formülünün yalnızca halkla temas ediyor olması hasebiyle çok iyi bir formül olduğunu belirtti.  Çözüm Süreci’yle birlikte akan kanın durmasının Türkiye’nin hem doğusunda hem de batısında barış havasının solunmasını sağladığını söyleyen Taşgetiren, bugünlere geldiğimiz süreci “Her şehit haberi geldiğinde veya Doğu Anadolu ve Güneydoğu’ya ölüler geldiğinde ülkenin kimyası bozuluyordu. Çocuklar anne babalarını çiğneyip dağa çıkıyorlardı. Bunlara sadece gitmeseydi demekle olmuyor” sözleriyle tanımladı.

Ak Parti hükümetinin Doğu ve Güneydoğu’da yaptığı hizmetlerin ve bilhassa da kadınlara sağladığı gelirin onların dünyasında çok farklı bir yere oturduğuna işaret eden Taşgetiren, bunu “Örneğin Diyarbakır’da köyünden çıkan bir kadın devletin yaptığı yardımlarla şehir merkezine gelerek döner yiyebiliyor.” diyerek örneklendirdi.

at4

Heyet çalışmaları sırasındaki yaşadığı çarpıcı tanıklıkları aktaran Taşgetiren, insanların birbirlerini yadırgamadıklarına, Kürt işadamları ve Türk işadamlarının yan yana yemek yediklerine, beraber camiye gittiklerine şahit olmuş. Ahmet Taşgetiren heyetle yaptıkları ev ziyaretlerinde yaşadıklarını da şöyle anlattı: “Evleri ziyarete gidiyoruz. Başınız sağ olsun diyoruz. Uzun bir sessizlik sonrası Kur’an bilenlerimiz Kur’an okuyor genelde hep böyle oluyordu. Üzüntü sebebiyle bir müddet sükûnet olduktan sonra ancak Kur’an ile sessizlik bozuluyordu. Karşılaştığımız bu tablo üzerine 90’lı yıllardaki Kürt raporunu hazırlayan Doğu Ergil: “Biz laik adamlar toplumun bu iklimini bilmiyoruz” dedi. Bu bizzat şahit olduğum bir olaydır.”

Kendisiyle samimi bir sohbet yaptığımız Gazeteci-Yazar Ahmet Taşgetiren programın sonunda katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.

 

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.