Kadın Girişimcilik Çalışma Grubu’nun konuğu Şeyma Müftigil oldu

Boğaziçi Konak, Sn. Fatma Genç Ünay’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen Kadın Girişimcilik Toplantılarının 11.sinde Şeyma Müftigil’i ağırladı.

Şeyma Müftigil, kız kardeşi Rana Müftigil ile beraber katıldığı toplantımızda başarı hikayesine zorlu bir eğitim hayatı geçirdiğini anlatarak başladı. Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazanan Şeyma Hanım, bu mesleğin kendisine uygun olmadığını düşünerek Yeditepe Üniversitesi İngilizce Ekonomi bölümünü kazanarak başladığı halde, o dönemin şartlarında başörtülü okuyamadığı için İngiltere’de eğitimine devam etti. Okulunu bitirdiğinde, babasının ısrarlarıyla aile şirketleri olan Yapı Grup’ta, çalışmaya başlayan Şeyma Hanım, çok yoğun bir tempoyla çalışarak şirketlerinin yurtdışı finans ve muhasebe işlerini başarıyla yürüttü. Bu süreçte, aile şirketleri olmasına rağmen kendisine ayrıcalık tanınmadığını ve kendi yoğun çabalarıyla ilerlediğini anlatan Şeyma Hanım, firmanın kurumsal altyapısını değiştirerek yönetim kurulu üyesi oldu.

Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli projeleri başarıyla tamamlayan Şeyma Hanım, 2009 yılında evlendiğinde, evlilik hazırlıklarını yurtduşında yürüttükleri bir projenin teslimine göre şekillendirecek kadar işleriyle meşgul oldu. Tüm bu yoğunluğu arasında T.O.B.B.’a bağlı İKGK Yönetim Kurulu üyesi olan Şeyma Hanım, bu görevini aktif bir şekilde devam ettirdiğini anlattı.
Şeyma Hanım, inşaat sektöründe kadın olarak yer almanın avantaj ve dezavantajlarından bahsederek bu sektörde ilerlemeyi düşünen arkadaşlarımıza tavsiyelerde bulundu.
İnsanın sevdiği işi yaptığında mutlu olabileceğine inanan Şeyma Hanım, Yapı Grup’u sektöründe önemli bir konuma getirdikten sonra artık bu sektörden çekilmeye karar verdiğinden bahsetti. Yapı Gurup’tan istifa eden Şeyma Hanım şimdilerde kızkardeşi Rana Hanım’a verdiği söz üzerine yepyeni bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.
Rana Müftigil’in üniversite yıllarından beri istediği konsept bir butik pastane projesinin hazırlıkları içerisinde olan iki kızkardeş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla katılımcılarımıza bir jest yaparak şık kurabiyeler ikram ettiler.
Samimi bir sohbet havasında geçen toplantımız, katılımcılarımızın Şeyma Hanım’a yönelttiği sorularla son buldu.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.