Kadın Girişimcilik Toplantımızda Ayşe Kıyıklık’ın başarı hikayesini dinledik.

Vakfımız, girdikleri sektörlerde büyüyen genç kadın girişimcilerin başarı öykülerini dinlemeye devam ediyor. Kadın Girişimcilik Çalışma Grubu Koordinatörümüz Sn. Fatma Genç Ünay tarafından modere edilen Kadın Girişimcilik toplantılarımızın üçüncüsünde Türkiye’de Bilişim sektörünün lokomotif firmalarından EXPER’in yenilikçi girişimciliğiyle öne çıkan IT Yöneticisi Sn. Ayşe Kıyıklık ile buluştuk.

Öncelikle Sn. Fatma Genç Ünay, kadın girişimciliği iktisadi düşünce tarihinin derinliğinde irdeledikten sonra girişimci; risk alan, fırsatları kovalayan, yeniliklere açık olan, yenilik yapan ve farklılık oluşturabilendir diyerek girişimci kimdir sorusuna girişimci misafirimiz öznesinde cevap verdi ve misafirimiz Sn. Ayşe Kıyıklık girişimci kimliğini tanıtarak sohbetimizi başlattı.

Sn. Ayşe Kıyıklık öncelikle bir girişimci olarak bugüne gelmesinde anne ve babasının ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu, girişimci kimliğinin oluşumunda aile faktörünün ne kadar önemli olduğunu söyleyerek başarı hikâyesine giriş yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik bölümünde okuyan Kıyıklık,  Computational Physics alanına yönelerek bilişim sektöründe ilerlemeyi planlamış ve potansiyel girişimci ruhuna bir anlamda bu şekilde yön vermiştir. Daha üniversite yıllarında web tasarımıyla uğraşmaya başlamış ve bu alanda part-time çalışmıştır. Mezun olduktan sonra bilgisayar üretimi, IT desteği ve teknik destek hizmeti veren Türkiye’nin bilişim sektöründeki önemli isimlerinden EXPER‘in IT departmanında bilgi işlem yöneticisi olarak çalışmaya başlamıştır. Web site tasarımıyla yakından ilgili olan Kıyıklık, e-ticaret ile de uğraşıp kendini bu yönde oldukça ilerletmiş ve birçok web tabanlı projede fiilen yer almıştır. Bunlardan en önemlilerinden biri ÇÖZÜM 2000’dir. Çözüm 2000; birçok büyük firmanın destek verdiği DATATEKNİK firmasının liderliğinde KOBİ’leri IT hayatına ısındırma projesidir. Bu projeyi KOBİ’lere tanıtım için Sn Ayşe Kıyıklık tarafından bir e-ticaret sitesi yapılmıştır ve bu site MİCROSOFT, Bill Gates tarafından çok beğenilmiştir.

Sn. Kıyıklık, aynı zamanda bulunduğu şirket içinde de yöneticiliğinde önemli yeniliklere ve başarılara imza atmıştır. Şirket bazlı projelerinden en önemlileri ise CRM (Customer Relation Management) ve ERP (Enterprise Resource Planning) alanlarında yürüttüğü projeler ve getirdiği yenilikçi fikirlerdir.

Sn. Ayşe Hanım; yürüttüğü projelerle birlikte şirket içinde nasıl bir yönetim biçimi uyguladığını, karşılaştığı sorunları ve bunlarla nasıl başa çıkabildiğini açıkladı. Kendi hayatından örnekler vererek kadının neden iş hayatında yer alması gerektiğinden ve bir anne olarak ev, aile ve iş hayatını nasıl dengelediğinden bahsetti. Hayatın doğru bir şekilde planlandığı takdirde birçok sorumluluğun üstesinden gelinebildiğini ve bireyin yaptığı hizmet ve görevlerde Allah rızasını gözetince aslında Allah’ın ne kadar yardımcı olduğunu ve lütufta bulunduğunu vurguladı.

Değerli mezun ablalarımız ve okumakta olan sevgili kardeşlerimizin aktif katılımıyla devam eden sohbetimiz kadın girişimcilik nedir, nasıl olmalıdır ve kadın toplumun birçok alanında olduğu gibi iş hayatında da nasıl yer almalıdır ve neden önemlidir gibi sorular çerçevesinde devam etti. Son olarak, Peygamber Efendimiz (sav) döneminde Hz. Hatice veya öncesinde Hz. Meryem gibi örnek şahsiyetlerin Müslüman kadınların rehberleri olarak bizzat toplumda ön planda olduklarından bahsedildi. Bu bağlamda da bu örnek şahsiyetlerin iş hayatının içinde yer aldıkları göz önüne alınarak günümüz Müslüman kadınlarının da onlar gibi olması gerektiği sorgulanarak, günümüz İslam ülkelerinde bu anlamda oluşan yanlış algının kırılması gerektiği konuşuldu.

Bu toplantımız da diğer Kadın Girişimcilik Toplantılarımız gibi yoğun ilgi gördü. Her yeni toplantıda giderek artan mezun ve öğrenci sayımızla 3. Kadın Girişimcilik Toplantımızda bu ay Sn. Ayşe Kıyıklık ablamızın başarı hikâyesini dinledik. Kendisine samimi konuşması için vakfımız adına teşekkür ediyoruz.

Nihal Bereket-MIS-2

Platformunuzu seçin ve paylaşın.