Kadın Girişimcilik Toplantısı’nda Konuğumuz Efsane Turan Oldu

Fatma Genç Ünay tarafından modere edilen Kadın girişimcilik Toplantılarında Nisan ayı konuğumuz, Hatemoğlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Efsane Turan (İşletme 87’) oldu.

Efsane Turan, “Güç” konulu bir sunumunun ardından, Boğaziçili öğrencilerle bir kadın olarak eğitim, iş ve aile hayatına dair paylaşımlarda bulundu.

Üsküdar Amerikan Koleji’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünü kazanan Efsane Hanım, evlilikle beraber yürüttüğü okul hayatında karşılaştığı zorluklara rağmen başarılı bir şekilde lisans hayatını tamamlamış. Üniversite hayatının ilk yıllarında evlenen Efsane Hanım, kadınların ancak maddi zorunluluk halinde çalışmasının normal karşılandığı bir ortamda, üniversite okumanın ve iş hayatına atılmanın zor olduğunu anlattı. üniversiteyi bitirmesinin ardından bir süre kendisinden beklenen “gelin” rolünü üstlenen Efsane Hanım, annesinin ve eşinin de desteğiyle aile şirketleri olan Hatemoğlu Giyim’de iş hayatına atılmış.

Toplumun maddi ve manevi olarak güçlü kadınlara ihtiyacı olduğunu söyleyen Efsane Hanım; erkeklerin güçlü eşler, çocukların güçlü anneler, iş dünyasının güçlü çalışanlar talep ettğini hatırlatarak “Birey olarak, eş olarak, anne olarak ve çalışan kadın olarak her zaman güçlü olmak durumundayız” dedi. Bu sebeple firma çalışanlarına sordukları “Güç Nedir” sorusuna gelen cevapları da bizlerle paylaştı.

Gücün en önemli unsurunun cesaret ve heyecan olduğunu söyleyen konuğumuz, firma çalışanlarından gelen cevapları da bizlerle paylaştı.

Güç; Kararlılıktır, Birlik beraberliktir, İstemektir, Hedeftir, İtibardır, Özür dileyebilmektir, Bilmiyorum diyebilmektir, Yardım isteyebilmektir, İrade ve kontroldür, İyi niyettir, Bilgi birikimidir, Özgürlüktür, Disiplindir, İnanç, Sevmektir.

Aile şirketi olmanın, şirket içerisindeki birlik beraberlik hissini çok geliştirdiğini söyleyen Efsane Hanım, firma olarak güçlü olmalarının önemli bir etkeninin bu birlik ve samimiyet olduğunu söyledi.

Efsane Hanım’ın firmasını yurt dışında da güçlü bir marka haline getirmede yine samimiyetin etkili olduğunu anlıyoruz. Efsane Hanım, yurt dışından gelen misafirlerini, İstanbul’da en iyi şekilde ağırlamaya ve gezdirmeye gayret ettiğini ve böylece misafirlerin Türkiye’yle, Türk insanıyla bir muhabbet bağı kurduklarını anlattı. Bu muhabbetin de zamanla doğal bir süreç içinde ticari ilişkiye döndüğünü anlatan Efsane Hanım, bu sayede birçok ülkeyle ticaret yapmaya başladıklarını söyledi.

Network kurmanın hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da çok önemli olduğunu anlatan Efsane Hanım’ın altını çizdiği nokta ise; bu network’ü kurarken fazla hesap yapılmaması gerektiği, samimiyetin çok önemli olduğuydu.

“Teşebbüs et ki tesadüf etsin”

Bir şey yapmaya niyetlenip harekete geçtiğinizde, o işle ilgili fırsatların da önünüze geldiğini söyleyen Efsane Hanım, girişimcilikte “harekete geçme”nin çok önemli olduğunu söyledi.

Önceki yıllarda kadın giyim ürünleri de ürettiklerini fakat bundan  vazgeçerek sadece erkek giyimi üzerine yoğunlaştıklarını söyleyen Efsane Hanım, bunun birkaç sebebinden bahsetti. İlk olarak; Hatemoğlu’nun fabrika üretim bantlarının erkek ceketi üzerine olduğunu ve uzmanlık alanlarının erkek giyimi olduğunu belirtti. Ayrıca, kadın modasının çok çabuk değişen bir moda olmasının, kadınların erkeklerden daha çok para harcamasına rağmen çok zor alışveriş yapıyor olmalarının da erkek giyimine ağırlık vermelerinde etkili olduğunu söyleyen Efsane Hanım,; en iyi bildikleri konuya, yani erkek giyimine odaklanarak daha başarılı ürünler üretmeyi hedeflediklerini anlattı. Hatemoğlu mağazasına giren bir erkeğe mümkün olduğunca çok seçenek sunarak, onun mağazadan aradığını bulmuş ve memnun bir şekilde ayrılmasını sağlamanın marka memnuniyeti için oldukça önemli olduğunu da vurguladı.

Bu güzel sohbetin ardından katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan Efsane Hanım’a günün hatırası olarak küçük bir armağan takdim ettik.

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.