Kadın Grişimcilik Toplantısı’nda Konuğumuz Sevim Güral Olgun Oldu

Fatma Genç Ünay koordinatörlüğünde düzenlediğimiz Kadın Girişimcilik Toplantısı’nda Mayıs ayı konuğumuz Güral Şirketler Grubu bünyesindeki şirketlerde yönetici ve hissedar olan Güral Şirketler Grubu yönetim kurulu üyesi Sevim Güral Olgun oldu.

27 Mayıs Pazar günü Boğaziçi Konak’ta gerçekleştirdiğimiz güzel bir Pazar kahvaltısıyla başlayan programımız, değerli konumuz Sevim Güral Olgun’un kendi hayat hikâyesini, başarılarını ve iş tecrübelerini bizlere aktarmasıyla devam etti.

Konuşmasına kendi hayat hikâyesiyle başlayan Sevim Hanım, insanların yetiştiği aile ortamının onların gelecekteki yaşamları üzerinde çok büyük etkisinin olduğunu anlattı. Kendi çocukluğunda evlerinde hep iş konuşulduğunu, fabrikanın nasıl kurulacağı, hangi malzemelerin nerelere konması gerektiği gibi konuların aile içi konuşmalarının ayrılamaz bir parçasını oluşturduğunu, bu konuşmalardan çok etkilendiği için daha çocukluk yıllarında kendi fabrikalarında aktif bir rol almak için içinde büyük bir isteğinin oluştuğunu belirtti.

İçinde yaşadığı toplumun kadının iş hayatında çalışmasını engelleyici bir etki yaptığı için, çalışma sahasına girmesinin biraz geciktiğini söyleyen Sevim Hanım, bizlere iş hayatına geçmek için sarf ettiği çabalardan bahsetti.

Sevim Hanım gençlik yıllarında çok büyük bir enerjiye sahip olduğunu, bu enerjiyi ev işleri yaparak kullandığını fakat bir süre sonra bu durumdan memnun olmamaya başladığını anlattı. İş hayatında kendini kabul ettirmek ve karar mekanizmasında yer almak isteyen Sevim Hanım ilk olarak, kendi dükkanlarına pasta vs götürerek başlar. Mağazada bütün ürünlerin kodlarını ezberleyen Sevim Hanım, daha sonra mağazada çalışmaya başlar. Bu durumun da kendisi için yeterli olmadığını anlatan konuğumuz, yurtdışındaki fuarları takip etmeye başlar ve perakendeciliğe önem verir, dükkanlarının sayısının artmasını sağlar. Zamanla aile şirketlerinde kendisine verilen görevleri artan ve yükselen Sevim Hanım aynı zamanda Kütahya Kadın İl Girişimciler Kurul Başkanlığı görevini üstlenir; KÜTSO Meclis Üyesi, ve Kagider (Kadın Girişimciler Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olur.

Sevim Hanım iş hayatında adım adım tırmanırken, kendisine verilen aile terbiyesinden ötürü, çocuklarını ve eşini hiç ihmal etmediğini, iyi bir ev hanımı ve iyi bir eş olabilmek için daima azmettiğini belirtti. Çocuklarına sahip oldukları mal varlığını çok fazla hissettirmeyerek kendi ayakları üzerinde durmaları için onları teşvik eden Sevim Hanım, çocuklarının ikisinin de şimdi kendi işlerini kurduğunu belirtti ve onların şu anda hayatta kendi ayakları üzerinde durabildiklerini de ekledi.

İş hayatında sahip oldukları prensiplere de değinen Sevim Hanım, aile olmanın önemini vurgulayarak, Güral Şirketler Grubunu bir aile olarak algıladıklarını ve çalışanları da bu ailenin birer ferdi olarak gördüklerini, onlara değer verdiklerini, muhakkak sigortalarını yaptırdıklarını, bunların meyvesi olarak da çalışanların gerçekten canla başla çalıştıklarını, gerektiği zaman çok büyük fedakarlıklar yaptıklarını ifade etti. Bunun yanında, Sevim Hanım iş hayatında babasından aldığı iş ahlakının hayatını çok olumlu etkilediğini belirtti.

Babasının, Kütahya’da kereste sektöründe bir öncü olduğunu ve bu işe girmek isteyenleri her zaman desteklediğini anlatan Sevim Hanım, o zamanlar babasının bu tavrından endişe duyar ve babasına, “herkes keresteci olursa biz nasıl iş yapacağız” diye sorar. Babasından aldığı cevap, Sevim Hanım’ın iş hayatına başka bir gözle bakmasını sağlamıştır. “Allah herkesin rızkını verir. Kütahya’da ne kadar çok keresteci olursa, inşaat sektörü de o kadar gelişir, kimse kimsenin rızkına mani olamaz.”

Sevim Hanım konuşmasının son kısmında katılımcılarımızdan gelen soruları yanıtladı. Soruları kendi deneyimlerinden örnekler vererek samimi bir şekilde cevapladı.

Sevim Hanım’a küçük bir teşekkür armağanı takdim ettik…

Platformunuzu seçin ve paylaşın.