Osmanlıca Kursu ile Türkçemizi Öğreniyoruz

Boğaziçi Konak’ta 17 Kasım tarihinde başlayan ve haftada 8 saat olarak yapılan Osmanlı Türkçesi Eğitimi devam ediyor.

İSMEK bünyesinde Osmanlı Türkçesi 1 ve 2 olmak üzere iki farklı seviyede yapılan kurslara Boğaziçi Konak’ta birinci seviye ile başladık. Kursiyerlerimiz başarılı bir şekilde sertifikalarını aldıklarında hepsinin de ikinci seviyeye devam etmek isteyecekleri derse olan ilgilerinden ve heyecanlarından anlaşılıyor.

Osmanlıca Kursunun özellikle Şehitlik Dergâhı olarak adlandırılan bu bölgede yani Rumelihisarı’nda ikamet edenler için ayrı bir anlamı bulunuyor. Üzerinde yaşadığımız yerde, İstanbul’un fethinde şehit düşmüş nice asker ve kumandanlarımızın kabirleri bulunuyor ve maalesef biz bu kabirlerin kimlere ait olduğunu dahi üzerindeki taşlardan okuyamıyoruz. 600 yıl bu topraklarda hüküm süren atalarımızın bize bıraktığı birçok yazılı mirastan haberimiz dahi yok. Alfabesini bilmediğimiz bir geçmişimiz var. Ama Osmanlıca kursumuz sayesinde artık geçmişle bağlarımızı tazelemek ve bu mirastan faydalanmak bizim için de mümkün olacak. Kurs içeriğinin tamamlanmasıyla birlikte,  kursiyerlerimiz alfabe, genel yazım ve okuma kuralları, kitap, gazete ve dergilerden metin okuma çalışmaları, matbu “rika” yazı türündeki arşiv belgelerini okuma, “talik” yazı ile yazılmış çeşme, sebil, medrese ve cami kitabelerini okuma yeteneklerini kazanmış olacaklar.

Merak edenler için Osmanlıca dersi geniş bir katılımcı kitlesiyle birlikte usta öğreticimiz Mehmet Bey hocalığında Çarşamba ve cumartesi günlerinde Boğaziçi Konak’ta düzenlenmeye devam ediyor.

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.