Sabah Namazı Programında Süleymaniye’de Buluştuk

sabahnamazı3

11 Mayıs cumartesi sabah namazını Süleymaniye Camii’nde eda etme imkânı bulduk. Namazın ardından Dostan Kafe’de kahvaltılarımızı yaparken, çay gibi içimizi ısıtan sohbetler vasıtasıyla yeni yüzlerle tanıştık. Kahvaltının ardından dinlediğimiz Dr. Savaş Şafak Barkçin ağabeyimizin konuşması, yemek sonrası yenen tatlı misaliydi.

Kendisi de Politika 89 mezunu olan Ağabeyimiz, Ankara’nın meşhur Çinçin mahallesinde büyür. Küçük yaşlarda başladığı çalışma hayatı, lise ve üniversite yıllarında da devam eder. Üniversite eğitiminin ardından, daha lise yıllarında kafasına koyduğu Devlet Planlama Teşkilatı’nda memuriyet hayatına başlar. Memuriyetin eğitim alanında sunduğu fırsatlar sayesinde, Johns Hopkins Üniversitesi’nde yüksek lisansını ve Bilkent Üniversitesi’nde de doktorasını yapar. Bugün Başbakanlık Başmüşaviri olarak görevini sürdürmektedir.

kahvaltı6

Konuşmadan bazı satır başlıkları:

“Kamuda çalışan da çalışmayan da aynı maaşı alıyor, o zaman çalışmama gerek yok algısı bürokrasiyi hantallaştırır. Bizlerin görevimizi layıkıyla yerine getirmemiz lazım. Türkiye’nin milyarlarca lirasını idare eden hazine müsteşarı yedi bin lira civarı bir maaş alırken, onu görevine bağlayan bu millete karşı sorumluluğudur. Ayrıca, işleri belli kalıplarda yürütmeye alışmış olan kamuda kendin olmak, özgün olabilmek önemlidir.

Oturduğunuz koltuğun rengini almayın, o koltuğa renk verin. Kabiliyeti olup da niyeti kötü olanın bizlere bir faydası olamaz hatta zararı olur. İyi niyet, kabiliyet ve gayretle birleşince meyve verir.

Sebebini tam olarak açıklayamadığımız meşgalelere karşı duyulan sevgi, zamanla ilgiye, ardından da bilgiye dönüşür. Bizlere düşen görev bu bilginin de vergisini vermektir. İki satır da olsa insanlara bir şey bırakabilmek önemlidir. Düşüncelerimizi bir kitapçık yoluyla da olsa insanlara ulaştırabilmemiz gerekir.”

Sohbetin ardından, birkaç soru ve Savaş ağabeyimize takdim edilen ebru tablosuyla son bulan program, bizler için hayırla yâd edilecek bir anı olarak belleklerimizde yerini aldı.

Hazırlayan: Salih Ünüvar (İşletme 3.sınıf)

 

 

 

 

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.